Para Nedir,Kağıt Para Nasıl Üretiliyor


0

Para, banknot, kağıt para ve demir para gibi kavramlar günlük hayatımızda ihtiyaçlarımızı karşılamamız için vazgeçilmez bir parçamız olmuştur. Peki hiç düşündünüz mü? Para dediğimiz şey aslında nedir? Paranın tarihçesi, paranın ilk kullanıldığı alan, paranın tarih içerisindeki önemi nedir? Hayatımızın bu kadar ortasında olan bir materyali kim neden içimize soktu ? Bakalım nasıl oldu ..

Para Nedir ? 

Para tek bir cümle ile “değiş tokuş aracı” olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde mal ve hizmet satın alırken ödediğimiz takas bedeline para adı verilir. Tarih içerisinde altın, gümüş, bakır gibi madenlerden yapılmış olan paralar günümüzde artık daha değersiz materyallerden üretilmektedir. Kağıt para adından da anlaşılabileceği üzere kağıttan üretilir. Ancak karşılığı devlet tarafından taahhüt edilir. Para, devlet güvencesi altındadır. Her ülkenin kendine özel para birimi ve değeri biçilmektedir.

Paranın Tarihi 

Paranın tarihini araştırmaya başladığınızda öncelikle darp kelimesi ile karşılaşacaksınız. Tarihteki ilk para darp yöntemiyle basıldı. Bu nedenle şu an var olan para basma yerlerine verilen isim de darphane. Peki para üretirken kullanılan darp yöntemi nedir? M.Ö. 7. yüzyılda Anadolu’da bir uygarlık olan Lidyalılar, bir kalıp üstüne konan madeni pula hareketli bir üst kalıp yerleştirmişler. Bu kalıba da çekiç ile vurarak darp yöntemiyle tarihin ilk parasını basmışlar. Büyük darphaneye geçişte ise Osmanlı’nın payı var. Tarihin ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul’da kuruldu.

İlk Para Ne Zaman Kullanıldı 

İlk kağıt para aslında senet olarak ortaya çıktı. Sonrasında bu senetler kağıt paralara dönüştü. Kayıtlara göre Milattan Sonra 6. yüzyılda Çin’de ilk olarak basılan bu paralar 1279 yılına kadar geçerliliğini korudu. Avrupa kıtasında ise ilk olarak 1661 yılında İsveç’te basılmıştır. 1690 yılında Massachusetts hükümeti de kağıt para bastırarak Amerika kıtasında ilk banknotun çıkmasını sağlamıştır.

Benzer içerik:  Game of Thrones setinden ilk görüntüler

Para Nasıl Üretilir 

-Çoğu insanın düşündüğünün aksine kağıt paralar normal hayatta kullandığımız kağıttan üretilmez,özel bir pamuk ve keten karışımından üretilir.

-Pamuk, keten ve diğer bazı “özel” kimyasalın karışmasıyla elde edilen para kağıdı, her insanın eline aldığında hissettiği ve bu histen büyük keyif aldığı özel bir yapıya sahiptir.

-Paranın ana maddesi olan keten ve pamuk maddesinden sonra insanların hoşuna giden bir madde ise paranın hamur kokusudur.

-Kağıt paraların üzerine basılan çeşitli figürler, ilk olarak krom kaplanan plastik plakalar üzerinde bilgisayar teknolojisiyle desteklenen lazerler tarafından son derece hassas bir şekilde işlenir.

Paranın  dolandırıcılar tarafından taklit edilememesi için ayrıca kağıdın üretim aşamasında da her darphanenin kendine has olarak geliştirdiği bir takım gizli tutulan işlemler vardır.

-Organik pamuğun dev kazanlarda su ile işlenmesinin ardından dev bıçaklar yardımıyla pamuk oldukça küçük parçacıklar halinde kesilir.

-Daha sonra çeşitli sıkıştırma ve pişirme işlemlerinden sonra saf pamuk içeren bir hamur oluşturulur ve bu pamuk hamuru keten ile karıştırılır.

-Son olarak para kağıdının içerisine yaklaşık olarak 1 milimetre kalındığında şeritler yerleştirilir ve hazır hale gelen para kağıdının üzerine dijital baskı makineleri tarafından ilgili figürler basılır.

Para basımı Videosu 
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.