Pasaport Nasıl Çıkartılır


0

Pasaport, yurtdışına çıkarken sınır kapılarındaki polis makamlarına ibraz etmeye mecbur olduğumuz bir evraktır. İlk düzenlemenin yürürlüğe girdiği 1867’den bu yana yurtdışına çıkmak veya Türkiye’ye girmek için pasaport almak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak pasaportsuz gezeceğiniz  yerlerin arasında Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ile Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC), TC kimlik kartıyla Ukrayna’ya gidilebilmesi kararı alındı.  Günaydın Gezginler bu yazıyı 01 Nisan 2018’de güncelledi.Bu konuda önemli bir hatırlatma olarak Gürcistan’a resimli bir nüfus cüzdanıyla girmeye izin var fakat çocuklar içinde bu karar geçerlidir. Eğer Gürcistan’a gidecekseniz yaşı küçük olsa da çocuğunuzun nüfus kağıdında resminin bulunması gerekmektedir.

Pasaport Nasıl Alınır 

28 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı KHK ile Pasaport verme yetkisi Emniyet Müdürlüğü’nden alındığı kararı yayınlanmıştır. 2 Nisan 2018’den beri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne TC kimlik kartı ve sürücü belgesi – ehliyet gibi pasaport başvurunuzu da yapmak zorundasınız. Pasaport başvurusunun yaş ayrımı gözetilmeksizin şahsen yapılması gerekiyor. Pasaport ücretini internetten veya bankalara yatırıp, yine internetten veya telefonla pasaport randevusu aldıktan sonra, nüfus müdürlüklerine 2 adet biyometrik fotoğraf ve TC Kimlik Kartınızla gitmeniz yeterli. Nüfus Müdürlüklerinde ilk olarak biyometrik veri işlemleri sağlanıyor, daha sonra biyometrik fotoğraf ve imza istenmekte..

Pasaport Almak için Gerekli Evraklar Neler 

-Biyometrik 2 adet fotoğrafınız
-TC Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanınız
-Varsa eski pasaportunuz
-Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)
-Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

Pasaport çıkartmak için öncelikle PTT Şubelerinde veya belirlenen bankalarda belirlenen ücretlerde ödeme yapmanız gerekmektedir.Bunun için  kaç yıllık pasaport çıkaracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Pasaport süresi en az 6 ay en fazla da 10 yıl oluyor. Ben 6 aylık pasaport alınmasını pek tavsiye etmiyorum. Pasaport süresi 3 aydan az olunca bir çok ülkeye girişte sorun çıkma ihtimali var. Mümkünse 10 yıllık çıkartın.

Benzer içerik:  Vücudunun 18 yerinden tüfekle vurulan Jaguar

Pasaport harç ücretinizi ödeme konusunda eğer internet vergi dairesinden ödeme yapmak istemiyorsanız şu bankalara pasaport ücretini ödeyebilirsiniz: Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım, Alternatif Bank, Anadolubank, Denizbank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, Ziraat, TEB, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi, Ziraat Katılım.

Not:25 Yaşını doldurmadıysanız ve öğrenci durumundaysanız e-devlet kapısından alınan e imzalı belgeler (sizin öğrenciliğinizi kanıtlayan belgeler) 60 günü aşmamış ise harçsız bir şekilde pasaport çıkarmanıza izin verilmektedir. 18 yaşından küçükler, en çok 5 yıllık pasaport çıkartabiliyor. Pasaportu 25 yaşına bastığınızda geçerliliğini yitirecek şekilde alabiliyorsunuz. En az 6 aylık geçerli pasaport çıkartabileceğinizi düşünürseniz 24,5 yaşından sonrası için pasaport verilmediğini aklınızda bulundurun.

Pasaport Çıkartma  Harç Ücretleri 

Süre –  Harç –    Defter –    Toplam

-6 Ay 137,40 TL  108,00  TL  245,40 TL
-1 Yıl 200,80 TL  108,00 TL  308,80 TL
-2 Yıl 327,80 TL  108,00 TL   435,80 TL
-3 Yıl 465,50 TL  108,00 TL   573,50 TL
-4+ Yıl 656,00TL  108,00 TL  764,00 TL

Telefonla pasaport randevusu alma: e-pasaport randevu alma telefonla ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden yapılıyor. Alo 199 çalışma saatleri 09.00-17.00 saatleri arası. Cumartesi ve pazar günleri 09.00-17.00 saatleri arasında yapılabiliyor.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.