Passolig nedir? Nasıl çıkartılır?


0

14 Nisan 2014’te passolig uygulamasına geçildi. Bu uygulama ile beraber kâğıt bilet devri son buldu, elektronik bilet sistemine geçilmiş oldu. Passolig ile tüm taraftarların müsabakaları güvenli şekilde izleyebilecekleri ön görüldü Bu kart sistemi; tribünleri huzursuzluktan ve her tür gerçekleşmesi olası şiddet olaylarından uzak tutmak amacı taşıyor. Passolig uygulamasıyla taraftarların maç için aldıkları bilet; passolig kartlarına yüklenmiş oluyor. Maç bilgisi ise SMS veya e-posta ile taraftara ulaştırılıyor. Bu sistemle çok daha hızlı şekilde, hemen hemen hiç beklemeden maçlara giriş sağlanmış oluyor.

Passolig nasıl çıkartılır?

Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber artık maçlara rahatlıkla gitmek isteyen her taraftar Passolig kartı almak zorunda. Elektronik ortamda satın alınan maç biletleri öncelikle Passolig karta yüklenecek ve stadyum kapılarında bulunan okuyuculara Passolig kartlar okutularak içeri girilecek. İsteyenler ise, stadyum etrafında bulunan el terminallerinden yazılı biletini alabilecek. Passolig almak için adım adım aşağıdaki noktaları uygulamanız gerekir.

Passolig alımı için aşamalar

-Passolig’in web sitesine giriş yaparak ‘Passolig karta başvuru’ kısmını seçiyorsunuz,
-‘Hemen Al’ seçeceğine tıklayarak, karşınıza çıkacak ekrandaki başvuru formunu dolduruyorsunuz,
-Böylece telefon numaranıza şifre gelecek, bu gelen şifreyi alana giriyorsunuz,
-Passolig kart türünün seçimini yapıyorsunuz (3 adet kart tipi mevcut),
-Fotoğrafınızı yükleyip ödeme kısmına geçiş yapıyorsunuz,
-Ödeme 3 aşamada gerçekleşebilir: Kredi kartı, nakit veya promosyon kodu.
-Başvurunuzdan sonra kartınız belirttiğiniz adrese ulaştırılıyor.

-Aynı zamanda bu kartları adrese teslim haricinde PTT kargodan ve gişelerden de ulaşabilirsiniz.

Passolig’in kombineden farkı nedir?

Kombine kart almak isteyen her taraftar, öncelikle Passolig kart alması gerekiyor. Çünkü kombine bilgileri artık doğrudan Passolig karta yüklenecek. Passolig kartı alırken ödeyeceğiniz 25 TL veya 15 TL’lik kart bedeli, kombineyi kartınıza yüklettiğiniz anda geri tahsil edilecek. Pratikte kombine kart sahipleri için çok fazla değişen bir durum bulunmuyor.