Patatesin Faydaları Nelerdir


0

Patates toprakta yetişen altında bir yumru şeklinde oluşan çokça yararlı bir besin maddesidir.Patates, dünyada tüketilen mısır,pirinç ve buğdaydan sonraki en çok tüketilen besinlerin arasına girmiştir. Patates A,C,K ve B6 vitamini içermektedir. Aynı zaman da potasyum,demir ve magnezyum da içermektedir.Son dönemlerde patatesi sadece bir besin kaynağı olarak düşülmemekte,tıbbın ilerlemesiyle beraber çeşitli uygulamalar  ve testler sonucu patatesin cilt için de bir çok  yararı olduğuna saptanmıştır.

Patatesin Faydaları Nelerdir 

-Strese Karşı Patates Tüketimi:Patates tüketimi genel olarak stresli insanların üzerinde olumlu etkiler ortaya sunmuştur. B6 vitamini içeren patates kişide tüketildiği zaman stresi azaltmaktadır.

Benzer içerik:  Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Olur?

-Bağırsak Sağlığına İyi Gelir:Son zamanlarda patates ve pul biber yöntemi ile zayıflayan birçok kişiye rastladık. Patatesle zayıflamanın yöntemi tüm öğünlerde haşlanmış ve tuzsuz patates yemekten geçiyor. Pulbiber’in biliyoruz ki bağırsakları çalıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu durumun ikisi birleştiğinde bağırsaklar harekete geçerek hm çalışırken vücut bir yandan patates yardımı ile vitaminini depolamaktadır.

-Sindirimi Kolaylaştırır

-Enerji Deposudur : Patates içerdiği magnezyum,potasyum ve A,C,K ve B6 vitamininden dolayı tüketildiği takdirde kişiye enerji deposu olur.

-Saç Dökülmesine İyi Gelir:Saçlarınız aşırılar aşırısı döküldüğünde 2 kaşık aloevera yağı,1 kaşık bal ve 2 kaşık patates suyunu ekleyip saçlarınıza masaj yaparak 25 dk bekletin. Sonrasında ılık bir su ile saçlarınızı durulayın. Saçlarınız beslenir ve yumuşadığına şahit olursunuz.

Benzer içerik:  Çocuklar'a cinsel organ dersi böyle veriliyor

-Patates Kolestrolü Dengeler:Patates içerdiği vitaminler açısından kalp hastalıklarını önlediği söylenmektedir. Bunun yanı sıra kolestrolüde dengeler.

Patates’in Cilde Faydaları Neler

Patates cildinizde meydana gelen döküntü,sivilcelenme,güneş ve lazer epilasyondan oluşan lekelenmeler,koltuk altı kararmaları ve kaşıntılara karşı etkilidir. Bunun yanında böcek ısırmalarına karşı da ısırılan noktaya patates kullanılabilir. Tahrip olan kısma 4-5 dakikalığına patates uygulamanız hem ağrıyı azaltır hemde çabuk iyileşmesini sağlar. Bunun yanında patates gözlerin etrafında oluşan torbalanma problemlerinin üstesinden gelebilir.Göz çevresinde meydana gelen şişlikler için eşsiz bir alternatif tedavidir.

  • Diğer yandan Patates’in suyunu iyice sıkıp koltuk altınızda oluşan kararmalara uygulayabilir ve cildinizin renk tonunun biraz daha açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Cildinize patates masajı yapın :yarım patatesi ilk önce rendeleyin sonrasında suyunu alıp cildinize yavaşça masajınızı uygulayın.Patates maskesi cildinizdeki yağlardan arınmanızı,siyah noktalarınızın yok olmasına ve lekelenmeler  dolayısı ile cilt renginizin açılmasını sağlayacaktır.
  • Patates Kırışıklıkları Önler :Patates maskesini daha önce size tarif etmiştik. Fakat patates maskesinizin içerisine bu sefer bir çay kaşığı bal ekleyin.Cildinizdeki kırışıklıklara uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.Değişimi bir kaç kerede olsa bile göreceksiniz.
Benzer içerik:  Evliliği kurtarmanın yolları nelerdir