polikistik over sendormuna (yumurtalık kisti) bitkisel çözüm


0
1 paylaşım

Polikistik over sendromu (PCO), yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir. Bu hücreler ultrasonda özel bir görüntü oluşturmaktadırlar.

Polikistik over sendromu genel anlamda 35 yaş ve altında bulunan yaş gruplarını tehdit etmektedir. Genç kızlarda da görülebilmektedir. Yumurtalıklarda bulunan kist ile karakterize olarak meydana gelen hormonal bir problemdir. PCO, hipofiz bezinden salgılanan LH hormonunun anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanmaktadır. FSH Hormonu ise düşük veya normaldir. LH/FSH oranı artmıştır. Bu, kadınlarda düzenli olarak yumurtlama olmamasına neden olur (bazıları düzenli olarak adet görürken, bazıları ise yılda yalnızca birkaç kez adet görebilir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNA SOĞAN KÜRÜ

Hepimizin evinde bulunan ve kolayca sağlığımız için kullanabileceğimiz soğanın içinde A, B ve C vitaminleri, kükürt, fosfor, antibiyotik görevi yapan içerikler ve hazmı kolaylaştıran maddeler vardır.

Bu yapısıyla soğan, hazine değerinde bir sebze olma niteliğini taşır. Soğan kürü, 6 aylık aralıklarla günde 15 gün kullanıldığı zaman oldukça etkili olacak şifalı bir kürdür. Yapılan araştırmalara göre sağlıkları için soğan kürü kullanan ülkelerde kanser hastalığı oranı diğer ülkelere oranla daha düşük çıkmıştır.

Soğan kürünü hazırlayabilmemiz için öncelikle elimizde olması gereken tek şey :  

”kahverengi kabuklu bir soğan”. Mor, beyaz ya da kırmızı kabuklu soğanlardan seçerseniz istediğiniz etkiyi göremeyebilirsiniz. Soğan kürünüzü hazırlarken elimizdeki soğanı bütün olarak soymadan ve ayıklamadan kullanacağımız için dezenfekte etme amaçlı yıkadıktan sonra bir süre de sirke dolu bir kabın içerisinde bekletmelisiniz. Sirke, soğanın kabuğundaki mikrop ve bakterileri kıracaktır. Daha sonra bu suyu ocakta 15-20 dakika kaynatın, kaynama noktasına geldiğinde kuru soğanı da dörde bölerek tencereye bırakın.15-20 dakikalık bir süre sonra soğuduğundan emin olduğunuzda artık soğan kürünüz kullanıma hazırdır. Öğle ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce 1 su bardağı oranında tüketebilirsiniz.