Pompei şehri hakkında ilginç bilgiler


5
4 paylaşım, 5 puan

Pompei İtalya da bulunan Napoli şehrine 25-30 km uzaklıktaki bir şehirdir. MÖ 5000 li yıllarda kurulduğu söylenmektedir. Şehirde bulunan Vezüv isimli yanardağı MÖ 79 yılında harekete geçti ve patlamaya başladı. Pompei şehri Capri adasına en yakın olan ve cennet tabiri ile bahsedilen bir şehirdi. Şehir kadınları ve kumarhaneleri ile adından çok bahsettirmiştir.

Pompei şehri M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesiyle bir anda  yok oldu. Yanardağ o kadar şiddetliydi ki şehri 6-8 metre derine kadar lavlarla gömdü, şehir yok oldu, insanlar ve etrafta ne varsa taş kesildi. Bu bulgular 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylüsünün tarlada çalışırken kazmayı vurduğu yerde rastladığı duvarın izi sürülerek bulundu. M.Ö 79 yılında bir yaz ayında 1-2 gün yanardağın olağanüstü lav püskürtmesiyle 200.000 kişi hayatını kaybetti.

Pompei Şehrinde patlamanın sinyalleri MÖ 62 yılında şiddetli depremlerle kendini göstermeye başlamış yerle bir olmaya başlamış fakat kimse zevkinden ödün vermeden bunu dikkate almamıştır. 19. yüzyılın ortalarında İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli taşlaşan şehrin arasında bir boşluğa denk gelince oradan kalıplar çıkardı ve gözlerine inanamadı, her şey taşlaşmıştı, insan suretleri bile… Bunları bilimsel yöntemler ile çıkartmayı başaran Giuseppe Fiovelli insan vücutları, çeşitli hayvanlar, atlar, köpekler, çocuğuna sarılmış anneler bulmuştu. Bu bulgular hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.