Rafadan yumurta nasıl yapılır? Leziz rafadan yumurta tarifi


0

Hem doyurucu hem de lezzetli bir rafadan yumurta yapmaya hazır mısınız? Kahvaltı sevenlerin vazgeçemedikleri ürünleri başında yumurta gelmektedir. Peki, Rafadan yumurta nasıl yapılır ve doğru zamanlama nasıl ayarlanır.

Rafadan yumurta nasıl yapılır

Öncelikle pişireceğiniz yumurtaları uygun boya bir kaynatma tenceresine koyun. Üzerine yumurtaları tamamen örtecek şekilde su koyun. Tencereyi ocağın üzerine alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu tencereyi büyük harlı ocakta ya da küçük harlı ocakta mı pişireceğinizdir. Eğer küçük ocağa koyarsanız, tenceredeki su geç kaynayacağı için yumurtalarda bu esnada pişebilir. Yüksek ateşte de su hızla kaynayacağından, süreye çok dikkat edeceksiniz.

Bu yüzden ocağı yüksek ayara ayarlamanızı tavsiye ederiz. Su kaynamaya başladığında, ocağın altını biraz kısabilirsiniz. Bu süreden itibaren 4 dakika daha pişen yumurtalar hemen ocağın üzerinden alınmalı ve içindeki sıcak su boşaltılmalıdır. Tencerenin içine hemen soğuk su doldurun. Artık rafadan yumurtayı özel yumurta kasesi ve yanında çay kaşığı ile masaya alabilirsiniz. Üst kısmını açtığınız yumurtayı afiyetle yiyebilirsiniz.

Yumurtalar kaynadıktan sonra ne kadar kaynamalı

Kısık ateşte kaynadıktan sonra 2 dakika ile 5 dakika arasında kaynatılabilir.

Yüksek ateşte kaynadıktan sonra 1 dakika ile 4 dakika arasında kaynatılabilir.