Rakıya su koyduğunuzda neden beyazlar


0

Rakı, üzüm, incir, elma gibi meyvelerin damıtma yoluyla elde edilen ve suma kullanılan maddeden yapılarak  genellikle anason tohumu ile aromalandırılan alkollü bir içkidir. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Rumeli’deki gayrimüslim tebaa tarafından üretilmeye başlanmış ve zamanla Anadolu’da da yaygın olarak içilen bir içki haline gelmiştir. Rakı, alkol oranı yüksek olduğu için genelde içine su koyularak  içilen bir alkol türüdür.

Etil alkol organik bir çözücü olarak bilinir ancak suyla yaptığı hidrojen bağları sebebiyle suda çözünür. Organik bir madde olan anason pigmenti suda değil alkolde çözünür. 100 birim rakının 45 birimi alkoldür. Bu miktar ise anasonun çözünmesi için yeterlidir. Rakıya su ilave edildiğinde alkol molekülleri su içinde dağılır. Eklenen su alkol oranını düşürür ve anason pigmentini çözmeyi başaramaz. Pigment, bu karışım içinde süspanse bir halde kalır ve böylelikle beyaz bir renkte görünür.Organik maddelerde renk olayı çoklu bağa sahip moleküllerde görülür, çoklu bağlarda görünür bölgede ışık emisyonu olur. Alkol, pigmenti çözerken bu çoklu bağlar ile bir şekilde bağ kurarak elektronlarını paylaşır ve bağın ışık emisyonu görünür bölgenin dışına kayar.

Rakı Neden Çay ile İçilir ? 

Rakı içildikten sonra sofrada sonrasında çay içildiğine rastladıysanız bunun sebebi bir süre oturulduktan sonra, ağzı ve zihni temizlemek amaçlı içilen çaya, rakı arası çayı denir. Genelde 3-4 kadeh sonrasında başlanarak, sonrasında ki her kadeh arasına sıkıştırılması durumunda faydalı sonuçları olduğu gözlenmiştir. Şekersiz içilmesi tavsiye edilmektedir. Anadolu da  bazı bölgelerde özellikle Erzurum’da yaygın olan rakı arası çay uygulaması, son dönem batı bölgelerde de yaygınlaşmaya başlamıştır.