Ramazan ayının anlamı? Oruç nedir, sahur nedir ve iftar nasıl yapılır?


4
2 paylaşım, 4 puan

Bu gönderimizde Ramazan ayı nedir? Oruç ne zaman bozulmalıdır ve ramazanın kısa tarihinden bahsedeceğiz. Müslüman aleminin her sene tüm güzellikleriyle karşıladığı Ramazan ayı halk arasında 11 ayın sultanı olarak bilinmektedir. İslam aleminde bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir Gecesi de Ramazan ayında yer almaktadır. Oruç tutmak müslüman alemine farz kılınmış ibadetlerden biridir.

Ramazan ayının anlamı

Kutsal Ramazan ayı hicri takvimde 9. ay olarak geçmektedir. Peki Ramazan ayı ismi nerden gelmektedir. Hicri takvim isimleri belirlendiği senenin mevsim şartlarına göre isim almıştır. Ramazan, güneşin hararetinin kum ve taşa şiddetle etki etmesi demektir. Bu döneme Ramazan ayı  denilmesinin sebebi, Oruç ayı olduğu için, oruçlunun günahlarını yakıp yok ettiğine inanılmasıdır.

Ramazan Ayının islam dinine göre önemi

Bakara Suresi’ne göre Kuran, H.Z Muhammed’e Ramazan ayında gönderilmeye başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlar’a emredilmiştir. İlgili ayet şu şekilde buyurmaktadır;

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!” (Bakara 185)

Hicri ayların isimleri

1-Muharrem
2-Safer
3-Rebiülevvel
4-Rebiülahir
5-Cemaziyelevvel
6-Cemaziyelahir
7-Recep
8-Şaban
9-Ramazan
10-Şevval
11-Zilkade
12-Zilhicce

Sahur Nedir?

Oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemeğe sahur denir.

Oruç ne demek ve nasıl iftar yapılır?

Oruç, Tanrı’ya ibadet etmek ereğiyle, belli bir süre için yeme, içme, cinsel ilişki ve benzeri dünya zevklerinden kendini alıkoyma anlamıa gelir. İftar nasıl yapılır? Güneşin batmasıyla birlikte akşam ezanın okunmasıyla oruçların açıldığı zamana iftar denir.

Benzer içerik:  Tarçın nerede yetiştirilir ve nerelerde kullanılır

İslama göre oruç tutmanın faydaları nelerdir? 

  • Oruç ahlakı güzelleştirir. Kişinin Allah’a  karşı sorumluluklarını yerine getirme arzusu onu daima rahatlatacaktır.
  • Oruç,merhamet duygusunu geliştirir.Normal şartlarda açlık çeken kişileri anlayamayan bazı kişiler oruç  tuttuğu sırada sorumluluk duygusunun yanında açlık çeken kişileri anlayarak kendini ahlakını ve midesini terbiye etmiş olur. O insanların halinden bu şekilde anlar.
  • Oruç insana elinde bulunan nimetlerin değerini anlatır. Kendisine bunca nimeti veren Allah’a şükür eder.
  • Oruç tutmak insanı sağlıklı yapar: Bu konuda Peygamber Efedimiz şöyle buyurmuştur; „ Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.” Senenin onbir ayında yorulan sindirim organları oruç sayesinde dinlenir. Ramazandan sonra daha güçlü bir şekilde görevlerini yaparlar.OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.