Regl öncesi Sendromu(PMS) nedir?


0

Üreme çağına gelen her kadın düzenli olarak her ay yumurtlama dönemine girer. Hamile kalınmadığı sürece sonrasından hormon seviyesinde düşüş meydana gelir rahim ağzı kendini hamile kalmaya hazırlayıp eğer hamilelik durumu gerçekleşmezse hormonlara bağlı adet kanaması meydana gelir. Bazı kadınlarda bu döneme giriş sürecinde çeşitli biyolojik ve psikolojik değişimler meydana gelir. Bu stresli dönem adet olmadan 1 hafta öncesinde belirli belirtiler göstererek adet bitene kadar devam eder.

Regl öncesi sendromunda ne gibi durumlar yaşanır?

Adet dönemine giren kadınlarda genel olarak huzursuzluk hissiyatı yaşatan belirli fiziksel durumlar yaşanır.Bunlar göğüslerde hassasiyet,ağrı,şişme,baş bölgesinde ağrı,kasıklarda sızlama,ciltte aşırı yağlanma ve sivilcelenme,beslenme artışı,sıcak basması olarak sıralayabiliriz.Psikolojik değişikler ise karmaşık duygular,çabuk sinirlenme,ilgi bekleme,aniden yada olaylara karşı ağlayarak tepki verme,dikkat dağınıklığı olarak sıralanabilir.

PMS sendoromu nasıl tedavi edilir? 

Adet olmadan yaklaşık 1 hafta önce başlayan bu sendromunun çeşitli tedavi yöntemleri vardır. PMS sendromu genel olarak 30’lu yaşlarda görülmektedir.Adet öncesi sendromu tedavisinde hormon tedavisi, ilaç tedavisi, psikiyatrik tedavi ve psikososyal düzenlemeler bir bütün olarak ele alınmalıdır. Regl öncesi dönemde görülen 150 değişik belirti tanımlanmakla birlikte, 4-5 tip belirti diğer şikayetlere oranla daha sıklıkla hissedilir. Bazı kadınlarda 1-2 gün devam eden hafif sinirlilik, gerginlik ve yorgunluk hissi olurken, bazı kadınların bu dönemlerde günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen belirtileri olabilir.

PMS sendormunu tetikleyen etkenler nelerdir? 

Adet öncesi kadınları huzursuz eden bu sendromu tetikleyen genel durumlar ve sağlık sorunları yatar.Bunlar: magnezyum eksikliği,vitamin yetersizliği,aşırı tuzlu yemekler tüketerek vücudun su tutmasını sağlamak,bastırılmış cinsel güdüler,uykusuzluk,yanlış beslenme,şeker yüksekliği ve psikolojik nedenler olarak sıralanır.