Regli öncesi iştah neden açılır


0

Kadınların %90’ında regli öncesi çeşitli sendromlar gözükmektedir. Bunlardan bazıları ruhsal bazıları ise fiziksel sendromlardır.  Ruhsal olanlar genellikle aşırı sinirlenme ya da aşırı üzülme ile ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak ise vücudun belirli yerlerinde şişkinlikler ve ağrılar meydana gelmektedir. Özellikle regli öncesinde kadınlarda iştah açılır ve vücut ağırlığında 2 kiloya kadar ödemden dolayı artış ve göğüslerde şişme meydana gelir.

Bunların haricinde bir de iştah açılma sendromu ile beraber kilo alma durumu kadınların çoğunluğunu rahatsız eden bir durumdur. Kadınlar bu durumdan çok muzdarip olsalar da özellikle regli dönemlerinde bu duruma karşı gelememektedir. Regli döneminde kilonuzda ani artışlar meydana gelir ve iştahınız hormonlarınıza bağlı olarak  açılabilir.

1973 yılında 249 kadın mahkum üzerinde yapılan bir araştırmada, adet öncesi gerginlik yaşamanın nedeni olarak östrojen ve progesteron hormanları arasındaki dengesizlik gösterilmiştir. Bu çalışmaya göre normalden düşük olan progesteron seviyesi,regli öncesi östrojen miktarının artmasına sebep olur ve bu da göğüsler ve rahimdeki hücre dışı sıvısının tutulmasına ve artmış şeker yeme isteği, fazla iştah, ellerin titremesi ile kendini gösteren karbonhidrat metabolizması değişikliğine yol açar.

Daha sonra yapılan çalışmalarda ise adet öncesi progesteron seviyesinin düşük değil, tam tersine yüksek olmasının iştah değişikliğine yol açtığı öne sürülmüştür. Çoğu araştırmacının adet öncesi iştah artışını hormonal dengesizliğe bağlamasına rağmen, buna sebep olan hormon seviyeleri henüz kesinlik kazanmamıştır.