Romatizma Hastalığı nedir?


0

Romatizma,eklemlerimiz başı çekmekle beraber kas sistemimizi ayakta tutmaktadır.Romatizma rahatsızlığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. Romatizma çeşitlerine göz gezdirirsek eklem veya romatoid artrit, lupus, gut, spondilit olarak sıralanabilirler. Eklem dışı veya yumuşak dokuları, kasları etkileyen romatizmal rahatsızlıklar ise kişilerde organ yetmezliğine sebebiyet vermektedir.

Romatizmanın nedenleri nelerdir?

Kişilerin eklemlerinde aşırı ağrı meydana gelir ve ağrı kapasitesi artması sonucu vücutta çeşitli tahribatlar meydana gelir.Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

-Sabah saatlerinde eklemlerde oluşan sertlik

-Nefes darlığı

-Nörolojik bulgular

-Gözlerde oluşan iltihaplanma

-Vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen bezeler

-Hareket kısıtlılığı

-Nefes darlığı

-Cildin güneşe karşı hassaslık göstermesi

-Parmaklarda renk solması

-Gözlerde kızarıklık olarak sıralayabiliriz.

Romatizma çeşitleri nelerdir?

Eklem romatizması:Eklem romatizması olarak bilinen Romatoid Artrit nedeni bilinmeyen, kronik seyirli ve sistemik iltihaplı bir hastalıktır. Pek çok eklemi aynı anda etkilemesi sonucu şekil bozukluklarına ve sakatlanmalara sebep olur.Bu romatizma türü kemiklerde güç kaybına sebebiyet verir. Hayat kalitesini oldukça düşüren eklem romatizması iltihaplı bir hastalık olması nedeniyle zaman zaman organ tutulumları da görülür. Toplumda görülme sıklığı %0.5 ile %1 aralığındadır ve her yaşta görülebilir olsa da çoğunlukla 30 ile 50 yaş aralığında başlar. Kadınlarda erkeklere oranla iki-üç kat fazla görülür. Sebebi tam olarak bilinmese de genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu kabul edilir.Belirtilerinin arasında ise halsizlik, uykusuzluk,hareket kısıtlanması,yüksek ateş, yorgunluk ve kilo kaybı olarak saptanır.

Yumuşak doku romatizması:Kas ve yumuşak doku romatizması olarak adlandırılan fibromiyalji yaygın ağrılar ile seyreder. Burada ağrı eklemlerden kaynaklanmaz ancak yaygın olarak ağrı ve sızı hissedilir. Sabah tutukluğu ve yorgunluğu olarak baş gösteren bu rahatsızlık kişilerin parmaklarında güçsüzlük hissetmesine de neden olur. Vücutta hassas noktaların varlığı, iç ve dış uyaranlara karşı hassasiyet ve uyku bozuklukları eşlik eder. Toplumda oldukça sık görülen kas ve yumuşak doku romatizmasında genellikle hastalarda çift taraflı, ancak bir tarafta daha fazla olan ağrı görülür. Sıklıkla boyun, omuzlar, sırt, göğüs, bel, kalçalar ve dizlerde ağrı hissedilir. Zaman zaman ağrıların şiddeti ve konumu değişebilir. Yorgunluk ve bitkinlik hastanın hayat kalitesini düşürecek kadar şiddetlidir ve gün boyu sürebilir. Hastalar sabah dinlenmemiş uyanırlar ve uykuları son derece hafiftir. Gece boyunca tuvalet ihtiyacı hissederler.

Romatizma tedavisi nasıl olur?

Romatizmaya yönelik belirtileri olan kişiler doktor kontrolünden geçerek ilk öncelikle romatizmal semptomlara herhangi bir potansiyel genetik bağlantı bulunup bulunmadığını bulmak için tıbbi geçmişe bakarlar. Romatizmal bir durumun söz konusu olabileceğini düşünürlerse, hastayı ileri tetkik ve teşhis için romatoloğa yönlendirirler. Romatizmal hastalığın tam olarak teşhisi konduktan sonra kişiye özel olarak tedavi başlanır. İlaçlar, sistemik olarak yani tüm vücuda etki sağlayabilmesi için içsel olarak uygulanır. Bu noktada amaç semptomları gidermek olabileceği gibi hastalığın seyrine olumlu etkisi bulunan ilaçlarla hastalığın ilerleyişini durdurmak ya da geriletmek olabilir. İltihap önleyici, hastalığı modifiye edici ilaçlar, kortizon ve daha pek çok yöntem olumlu etkileri nedeniyle kullanılabilir.