Sabahları Göz Şişmesi Neden Olur ?


0
2 paylaşım

Sabahları uyandığımızda gözlerimizin şiş olması hepimizi etkileyen durumlardan biridir. Kişinin özgüvenini az da olsa kıran ve kendisini kötü hissetmesine neden olan göz şişmesinin birçok nedeni vardır. Tabii bunun yanında göz şişmesinin sebepleri arasında altında yatan bir hastalık olup olmadığını da araştırmakta fayda var.. Göz şişmesine sebep olan rahatsızlıkların arasında ; Endokrin problemleri, böbrek problemleri, vücutta ödem yapan tiroid hastalıkları (hipo tiroit, haşimato tiroiti gibi), metabolik sorunlar (diyabet, insülin direnci gibi), üst solunum hastalıkları (sinüzit, vs.) ve alerjik hastalıklar göz kapaklarının şişmesi içinde sebepler arasında sıralanabilir.Sabahları Göz şişmesi neden olur bakalım .

Sabahları Göz Şişmesi Nedenleri 

-Yatma pozisyonunuz bu durumda en önemli sebeplerden biridir. Yatış şeklinize bakılırsa yüz üstü yatıyorsanız göz kapaklarınızın haricinde yüzünüzün şişmesi de muhtemeldir.

-Odayı fazla ısıtmak : Uyuduğunuz odayı özellikle kış aylarında kaloriferlerini fazla yaktığınızda gözleriniz sıcak havadan daha fazla kurur ve şişme yapar. Sıcaklığa bağlı olarak gözküresindeki muköz membranlar kuruyacağı için, gözdeki doku kalınlaşacaktır. Buna dikkat etmeniz gerekir.

-Masaj sırasında da yüz üstü pozisyonda olduğumuzdan göz kapaklarımız şişebilir. Çünkü vücutta ödem yapan atık kan, masajla ayak parmak ucundan kalbe doğru yönlendirilir. Dolayısıyla masajın sonunda yüzümüzde toplanan ödemin de kafa derisi ve alın bölgesine yapılacak parmak hareketleriyle kalbe yönlendirilmesi gerekir.

-Tuzlu beslenmek : Tuzlu yemek yemenin zararlarını zaten sürekli belirtiyoruz. Tuzu tüketmeniz vücudunuzda tamamen ödem yapar. Ödem yapan vücudumuz çoğu zaman gözlerimize vurur. Bu yüzden bol bol su tüketmemiz gerekmektedir.

-Uykusuz kalmak

-Stresli olmak : Kendinizi stres içerisinde hissettiğinizde adrenal bezlerinden kortizol hormonu salgılanır ve bu nedenle vücudundaki tuz dengesi değişir. Tuz dengesi bozulduğunda da daha fazla su tutarsın ve şişkinlik meydana gelir.

-Mevsimsel Alerjiler: Eğer ilkbaharda ortaya çıkan çiçek ve tüylere karşı alerjiniz varsa bu sizi rahatsız ederek kaşınan ve şişen gözlere sebep olur.

-Regl dönemi: Regl döneminde yaşadığımız şişkinlik, gözlerimizde de oluşabilir. Bu dönemde gözlerinde de su tutulabiliyor ve birkaç gün içerisinde kayboluyor.

Sabahları Göz Şişmesinden Nasıl Kurtuluruz 

Sabahları özellikle göz şişmesi için yapılacak doğal yöntemler mevcuttur. 

-Gözlerinize sabah uyandıktan 15 dakika sonra tutabildiğiniz kadar soğuk kompres yapın .

-Alerji veya Troit sorununuz işin doğal kısmı değil kesinlikle doktora danışılması gerekilen kısımdır.

-15 dakika boyunca gözlerinize salatalık veya soğuk çay poşeti koymanız .

-Sinüslerinizi yeterince havalandırmak. Bunun için burnunuza nane yağı sürerek rahat nefes almanızı sağlamak.

-Alerji ilaçlarınızı içmek.

-Düzgün ve yastık ile hafif havada olacak şekilde yatma pozisyonu edinmeniz.

-Tuzlu besinlerden uzak durmanız.

-Sigara  ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak.

-Kozmetik ürünlerini düzgün bir şekilde çıkartmak.

-Gözlerinize narin bir şeklide masaj yapmak.