Saç Derisinde Kabuklanma Neden Olur,Egzama Nedenleri Neler?


0

Saç derimiz vücudumuzun her yeri gibi değerli olan bir bölgesidir.Saç derisinde çeşitli nedenlerden dolayı kabuklanmalar ve yaralar meydana gelebilir. Bu durum gün içerisinde sosyal yaşantınızı etkileyebilir sizi rahatsız bir duruma sokarak psikolojinizi bozabilir. Bu durumda tedavi kaçınılmaz olarak iyi bir dermatoloğa gidilmesi gerekir.Saç derisindeki kabuklanmaların başlıca sebepleri nelerdir ? Saç derisi yaralarına ne uygulanabilir ? Saç derisi yaraları için kür tariflerini sizin için araştırdık.

Saç Derisindeki Kabuklanma  Nedenleri

Saç derisindeki yaralanmalar,kabuklanmalar ve soyulmalar psikolojik sebeplerden meydana gelmektedir. Genel olarak ilk tedavisi psikolojik bulgulardır. Saç derisini aşırı kaşıma sonucu deride kabuklanma sonrasında ise iltihaplanmalar meydana gelebilir.

Bunları meydana getiren ana sebepler ise ;

-Psikolojik-fizyolojik sebepler

-Stres

-Depresyon ve olaylara kaygı ile yaklaşmadan meydana gelir.

-Çölyak hastalarında Diyet yapmadıklarında sıkça görülebilir.

-Sedef Hastalığı

-Mantar

-Alerji

-Zona Hastalığı

-Egzama,derinin yara olarak veya kabuklaşarak aşırı kaşıntıya sebep veren iltihaplanma..

-Düzenli olarak yapılması gerekilen diyetin uygulanmaması sonucu hastalığın dışa vurmasına karşılık meydana gelen semptom ..

Saç Derisinde Meydana Gelen Egzama Nasıl Anlaşılır

-Stres
-Alerjiler
-Hava kirliliği
-Şampuan, saç kremi gibi bazı kimyasal içeren saç ürünleri
-Kuru saç derisi
-Kozmetik ürünleri
-Mevsim değişimleri
-Saç derisindeki yağ bezlerinin fazla çalışma durumu
-Aşırı terlemek
-Genetik faktörler

Saç Derisinde Kabuklanma ve Egzama Sebepleri

-Saçlarınızı sık sık yıkayan biri olmanıza rağmen saçlarınızda aşırı yağlanma söz konusu ise,

-Saç derinizin kaşıntı sonucu aşırı iltihaplanması ,

-Deride başlayan kaşıntı,

-Saç derinizde gözle görülen kızarıklıklar,

-Saç derinizin pul pul dökülmeye başlaması,

-Saç derisinde kabuklanmanın en yaygın sebebi strestir,

 

Saç Derisindeki Kabuklanmayı Önlemek İçin Ne Yapmalı

-Saç derinize uygun şampuan tüketimi

-Aşırı sıcak su ile saç yıkamamak

-Saç derisini aşırı şiddetle kaşımamak

-Ph düzenleyici saç tonikleri almak

Saç Derisinde Yara Tedavisi Nasıl Uygulanır

  1. Yöntem:Öncelikle bitkisel alanlarda uzman olan doktorların tariflerine başvurulmalıdır. İlaçların öncelik olmamasını tavsiye ederiz. Maden suyu ve 3 – 4 adet aspirini ezip karıştırılır iyice karıştığına emin olduktan sonra saçlarınıza bolca sürünüz. Daha sonra kullandığınız şampuanla iyice durulayın. Fakat öncelikle benim önerim bir cildiyeye veya Dermatoloji uzmanları ile görüşmeniz olacaktır. Bitkisel hiçbir ürünün kesinlikle zararı olduğunu düşünmeyin sadece neden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekir ve sonrasında kullandığınız bitkisel kürlerin saçınız için bir zararı olup olmadığını sorarak bilinçli bir hasta olmalısınız.
  2. Yöntem:İbrahim Saraçoğlu öncelikle çeşitli gıdaların saç egzamasını tetiklediğini vurgulamaktadır.Bu besinler şunlardır;Domates,sarımsak,beyaz ekmek,acı baharatlar,taze beyaz üzüm,portakal suyu,turşu olarak sıralanabilir. -Prof. Dr. Saraçoğlu’nun Saç Egzaması İçin Önerdiği Bitkisel Kür; Prof. Dr. İbrahim Saracoğlu saçta egzama rahatsızlığı olanlara ısırgan otu ve karabaş bitkisini öneriyor. Tedavi sürecinde ısırgan otu çay olarak her gün taze olarak hazırlanıp içilmeli. Karabaş otu ise pamuk yardımıyla ciltteki sorunlu bölgelere tatbik edilmelidir.Kaynak: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan saç egzaması için doğal tedavi kürü :

-Isırgan otu kürü:1 tatlı kaşığı ısırgan otu, 1 su bardağı klorsuz su. (Klorsuz su yoksa, marketten satın alacağınız pet şişe su da olur)

Hazırlanışı; Kaynamakta olan bir bardak suya ısırgan otunu ekleyin yaklaşık 4 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra süzerek akşam yemeklerinden 2 saat sonra ılık olarak içebilirsiniz.

-Karabaş kürü:1 su bardağı klorsuz su, (Klorsuz su yoksa, marketten satın alacağınız pet şişe su da olur) 1 tatlı kaşığı karabaş bitkisi.

Hazırlanışı; Kaynamakta olan suya karabaş bitkisi eklenir, ağzı kapalı olarak yaklaşık 7 dakika kısık ateşte demlenir. Süre sonunda bekletmeden süzün, pamuk yardımıyla sorun olan yerlere sürülebilir.

-Hindistan Cevizi ve Jojoba Yağı: Hindistancevizi yağı ve jojoba yağı da doğal nem depolarıdır. Ayrıca içerdikleri vitaminler ile saç kökünün ve saç derisinin ihtiyacı olan besinleri de sağlayacaktır. Hem zarar görmüş hem de sağlıklı saça bu yağları uygulayabilirsiniz. Bu sayede saç derisinde oluşan kabuklanma ve saç diplerindeki pullanmalar tedavi edilebilirken, ileride oluşabilecek deri problemleri de önlenmiş olur. 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile 1 yemek kaşığı jojoba yağını karıştırarak sıvı hale getirin. Karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve bir gece bekletin. İşlemi haftada 3 gün tekrarlayın.

-Limon Suyu:Saç diplerinize taze limon suyu ile masaj yapın ve 15 dakika bekletin. Uygulamayı haftada 2 gün tekrarlayın. Limon, içeriğindeki antioksidanlar ile saç derisini dış etkenlere karşı koruyacak ve kuruluk oluşumunu engelleyecektir.

-Muz ve Avakado:1 adet muz ile 1 adet olgun avokadoyu ezip püre haline getirin. Oluşturduğunuz karışım ile saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra, saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Avokado içerisindeki vitaminler ile saç diplerinizin nem ihtiyacını karşılarken, muzun içerisindeki magnezyum saçlarınızın güçlenip uzamasını sağlacaktır.