Saç ekimi nasıl yapılır?


0
1 paylaşım

Saç ekimi son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler hale geldi. Saç ekimi konusunda oldukça uzmanlaşan ülkemize her yıl düzenli olarak yabancı insanlarda gelmektedir. Saç ekimi operasyonu 4-8 seans arasında gerçekleşmektedir. Saç ekimi sırasında kel olan bölgeye saç nakli genelikle ense kısmından donörler alınarak kellik derecesine göre gerekli kısımlara nakledilir.

Saç Ekimi Aşaması Nasıl Olur ? 

Hastanın hazırlanması : Bu operasyonun sonucunda kişi 3 gün dinlenecektir. Hafif yemekler yenmelidir. Sonrasında ise  öncelikle saç ekimine hazırlık yapılır

Kan Testi : Herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığınızı anlamak için kan testi yapılır.Kanınız, şeker seviyesi, Hepatit B, C ve HIV virüsleri, kan pıhtılaşma hızı ve diğer bazı enfeksiyon ve virüsler ile ilgili geniş bir tetkikten geçirilir.

Greftler toplanır. Alın çizgisine göre hesaplamalar ve dikimin nerelere yapılacağı konusunda ölçüler alınır.Saç köklerinin görülebilmesi için 1 numaraya gelecek şekilde saç tıraş edilir.Gerekli kanallar açılır.

Manuel-Punch FUE

“Piasemen” adı verilen kaleme benzeyen bir alete takılan iğneler vasıtasıyla, saç kökleri gevşetilir. Aletten kastedilen bir makine değildir. Bu yüzden manuel, yani elle alım olarak da bilinir. Gevşetme sonrasında micropen-set adı verilen cımbıza benzeyen bir diğer aletle, saç kökleri toplanır. Elle yapılan bu işlem, Mikromotor’lu FUE’ye oranla daha fazla emek ve zaman gerektirir. Manuel-punç yöntemi günümüzde yerini daha çok micromotor uygulamasına bırakmıştır.

Mikromotor FUE

Manuel-punç’tan çok daha yeni ve gelişmiş bir yöntemdir.  Mikromotorlu FUE, adından da anlaşılacağı gibi elektronik bir cihazdır. Mikromotor cihazının bulunmasıyla birlikte birçok doktor manuel-punçı bırakarak, micromotor kullanmaya başlamıştır. Elektirikli belirli bir uygulama hızına göre ayarlanabilen Micromotor cihazında greftler, cihazın ucundaki iğneler vasıtasıyla gevşetilir ve yine micropen-set yardımıyla toplanır.Sonrasında toplanan Greftler saç köklerine ekilir.