Saçlar neden beyazlar?


0
3 paylaşım

Toplum içerisinde genel olarak yaşı ilerlemiş kişilerin saçlarının beyazladığına şahit oluruz. Bunun dışında pek alışılmadık şekilde genç yaşta kişilerin az da olsa saçlarının beyazladığına şahit olmaktayız.Peki saçlar neden beyazlar? Saçları beyazlatan unsurlar nelerdir ? Saç beyazlaması bir rahatsızlık mıdır ? bakalım.

Saçlar neden beyazlar?

Kişilerde görülen saç beyazlaması toplum içerisinde yaşlanmaya bağlı olarak bir neden görülse de farklı sebepleri de olabilir bunları şu şekilde sıralayabiliriz. İlk aşama iç ve dış faktörüler olarak ikiye ayrılmaktadır.

İç faktörler :Yaşlanma,saçtaki kıl dağılımı sayısı,genetik faktörler ve hormonal faktörlerdir.

Dış faktörler ise : İklim koşulları,alkol kulanma,yetersiz beslenme,güneş ışınları,sigara kullanma alışkanlığı,toksinler ve kimyasal maddelerdir.

Yaşlanma: Saçların beyazlaması, yaşlanma ile birlikte görülen doğal bir süreçtir. Saçların renginden sorumlu olan pigment, saç kökündeki bir hücreden gelir. Bu hücreler önemli miktarlarda melanin (koyu pigment) üretilmesi için genetik olarak kodlanır. Zamanla melanin üretim kapasitesi azalır. Melanin üretim kapasitesi ve melanin miktarındaki azalma da saçlarda beyazlamaya neden olur.

Psikolojik sebepler: Fiziksel sağlıklı olma hali, ruh sağlığı ile yakından ilgilidir. Aniden alınan acı haber, aşırı üzüntü, kazadan dolayı duygusal şok yaşama da saçta ani beyazlamalara neden olabilmektedir.

Hipotiroidizm ve hipofiz bezi bozuklukları:Tiroid bezleri, kalp atış hızı, vücut sıcaklığı, kan basıncını kontrol eden çeşitli hormonlar üreten bezlerdir. Bu bezler ayrıca vücudunuzun gıdayı enerjiye dönüştürme hızından da sorumludur ve enerji ve büyümeyle ilgili birçok metabolik işlem troid bezleri aracılığı ile gerçekleşir. Troid bezlerinin fonksiyonu ise Hipofiz bezlerinin kontrolü altındadır. Kişinin troidleri normalden az veya çok çalışıyorsa erken saç beyazlaması, halsizlik ve saç dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşır.

Dengesiz beslenme : Yanlış uygulanılan diyetler
ve sürekli olarak fast food yeme yaklaşık 50 yaşına gelmeden saçlarda beyazlama yapacaktır. Bunun için yeşilliği bol ve etli gıdalar tüketmeli ve b12 vitaminini sık sık almanız gerekir.

Genetik saç beyazlaması :Saç beyazlamasıyla karşılaşma süreci genellikle genetikten kaynaklanır. Anneniz, babanız yahut üst kuşaklardaki anneanne, babaanne, dedeler de erken yaşta saç beyazlaması söz konusuysa, maalesef bu durum sizi de etkileyip saçlarınız genç yaşta beyazlayabilir.

Erken yaşlanma hastalığı:Verner sendromu olarak da adlandırılan bu durum genel olarak genç yaşta yaşlanma belirtisini saçlardaki beyazlanmalar ile gösterir. Bu durum gençlerde ergenlik döneminden sonra meydana gelerek saç tellerini oldukça fazla beyazlatarak kişiyi rahatsız eder.