Saçlar neden elektriklenir?


0

Gün içerisinde,saçlarınızı yıkadığınızda ya da kuaförden çıktığınızda saçlarınızın elektriklenmesi sizi olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Bu durumda bunun nedenlerini araştırmak sizin için en doğru hareket olacaktır. Saç elektriklenmesi’nin ana nedeni hava değişimi ve saç kuruluğundan kaynaklanmaktadır. Bu durumda alacağınız bir kaç önlem gerekir. Bakalım Saçlar neden elektriklenir ?

Saçlar neden elektriklenir ?

Saç elektriklenmesinin ana nedeni hava değişimi ve saç kuruluğundan kaynaklanmaktadır.Örneğin kuaförden ya da evden çıkarken saçlarınızı kurutup fön çekip soğuk havaya çıkarsanız da saçlarınız ani hava değişiminden dolayı elektriklenir. Bunun dışında sık sık saçlarınızı boyatan ya da kimyasal maddeler saçınıza uygulayan biriyseniz bu saç yapınızı bozup elektriklenmelere sebebiyet verecektir. Saçlarınızı sık sık taramanız yine saçınızın elektriklenmesine sebep olur.

Elektriklenen saç için ne yapılmalı ?

Elektriklenen saçlar kuru saç tiplerinde görülür. Nemli olan hiçbir saç elektriklenmez. Bu yüzden kuru olan saçınızı nemlendirme yöntemleri uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı elektriklenmeye karşı nemlendirmek için nemlendirici saç kremleri kullanabilirsiniz.

Saçlarda elektriklenme genel olarak ince telli saçlarda görülebilir. İnce telli saçlar daha çabuk plastik malzemelerden etkileneceği için saçınızı sık sık taramamanızdan yanadır.

Saçlarda elektriklenmeyi önlemek için kremli şampuan kullanarak saçlarınızı nemlendirmeniz gerekir.

-İyonlu saç kurutma makinesi saçlarınızdaki negatif elektriği alarak normal bir seviye de kurutur. Bu durumda iyonlu saç kurutma makinesi kullanmanızda yarar vardır.

-Yumuşatıcı saç spreyi kullanmanızı tavsiye ederiz.

-Düzleştirici kullanıyorsanız saçlarınızı maksimum sıcaklıkta bir kerede düzleştirin. Düzleştiriciyle saçlarınızı tekrar tekrar temas ettirmeyin. Düzleştirme işlemi öncesi koruyucu ürün sürmeyi de unutmayın.

-Yıkama sonrası saçlarınıza havluyu sürte sürte kurulamayın. Çünkü bu hareket elektriklenmeye davetiye çıkartır. Ayrıca ıslak saç çok hassastır. Hemen kırılır.

-Son olarak haftada bir kez saçlarınıza bakım yapın. Saçlarınızın nem ihtiyacını karşılayın. Beslenen, nem açığı kapanan saç elektriklenip kabarmaz.

Eğer saçınız çok elektrikleniyorsa metal bir elbise askısı alarak saçınıza dokundurun ve elektriklenmeyi giderin.

Saçlardaki elektriklenme için kür tarifi

-2 yumurta sarısıyla yarım çay bardağı zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza uygulayın. 15–20 dakika bekledikten sonra yıkayın.

-1 yemek kaşığı bal ile 1 çay bardağı sütü karıştırıp saç derinize sürün. Yarım saat bekledikten sonra yıkayın.

-Ayrıca 1 litre suyla karıştıracağınız 1 yemek kaşığı balı her banyo sonrası saçlarınızı durulamak için kullanmanız saçlarınızı nem açığına karşı korur.