Sakız Çiğnemenin Yararları ve Zararları Nelerdir


1
1 paylaşım, 1 puan

Sakız çiğnemek bazen bazı şeylerden kaçış bazende stres atmak için yapılan şeylerden biridir. Eğer sizin için sakız çiğnemek vazgeçilmez durumdan biriyse aşağıdaki yazıya göz gezdirmeniz gerekmekte olduğunu belirtmek isteriz. Yapılan araştırmalar sonucu sakız çiğnemek,Aslında hiç bir amacı olayan bu şeyin git gide enteresan ve vazgeçilmez bir aktivite haline geldiğini görmekteyiz.Sakız çiğnemenin keyfi güzel olabilir fakat sağlığınız için yararları ve zararları nelerdir sizi biraz bilgilendirelim.

Sakızın İçerisinde Hangi Maddeler Var

-Sakız,bütil hidroksi toluen (BHT) olarak adlandırılan koruyucu bir madde içermektedir. İçerisinde bulunduğu koruyucu biraz riskli bir koruyucu maddesidir.

-Titanyum dioksit bir diğer şüpheli madde. Birçok ilaç ve sakızda bulunan titanyum dioksit üzerinde yapılan hayvan çalışmasında aşırı dozların organ ve sinir sistemi hasarı oluşturduğu belirlenmekle beraber yine küçük dozları insanlarda güvenli olarak belirtiliyor.

Sakız Çiğnemenin Yararları Nelerdir 

Sakız çiğnemek içerdiği bazı maddeler zararlı olsa da içerdiği şeylerin yanında yararları da yer alıyor.

-Odak gücü ve Hafıza Gücü:Sakız çiğnemek,uğraştığınız işe dikkatli bir şekilde odaklanmanızı sağlar ve hafızanızı kuvvetlendirir. Bu hareket otonom hareket denmektedir.Sakız çiğnemeyen kişilerde eğer öğrenciyseniz odaklanmanızı ve hafızanızı kuvvetlendirmenizi sağlayacak hareket  baş parmağınızla kalem çevirmek ve farklı nesnelerle oynama olarak sıralanabilir. 

-Kortizol seviyesini düşürür:Kişi ani ve stresli olaylar karşısında vücudunda kortizol hormonunu salgılar buda karın bölgesindeki yağlanmayı,kan şekeri seviyesinin dengesizliği ve bağışıklık sistemindeki düşüklüğe neden olarak sağlıksız bir birey olmanızı sağlar. Eğer sakız çiğnerseniz bu kortizolunuzu düşürerek stressiz ve sağlıklı bir birey olmanızı sağlayabilir.

-Stres gidericidir.

-Ağız ve Diş Sağlığı:Sakızı şekersiz olarak çiğnemek ağzınızdaki  ph seviyesini normal seviyeye getirir ve çeşitli mikroplardan korunmasını sağlar.

-Sakız çiğnemek ağızdaki bakterileri öldürerek,kötü kokuları engeller.

Benzer içerik:  TSK : 15 Terörist Öldürüldü

-Şekersiz sakızların içeriğinde kullanılan maddeler  xylitol antibakteriyel özelliği ile ağız içerisindeki zararlı bakterilerin %75’ini yok etmekte.

Not :Sakızı çiğnerken dikkat etmeniz gereken bir durum vardır ki buda diş yapınızın bozulmamasını engellemek. Sert Sakız tüketirken 1 saatten fazla çiğnememenizi öneririz. Fazla çiğnendiğinde çene de kaymalar ve yapısal bozukluklar meydana gelebilmektedir.

-İkinci not olarak şekerli sakız çiğnememeniz önemli. Şekerli sakızlar ağız içerisindeki zararlı bakterileri aşırı miktarda çoğaltarak plak oluşumuna ve çürüklere sebep olabilir.

-Üçüncü bir not olarak sakız çiğnemek orta kulak iltihabında özellikle çocukların kulaklarında geçirdiği kanısına varılmıştır.Çok fazla olmamak şartıyla kasları çalıştırarak iltihabı engellediği söylenmektedir.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir 

-Bağırsak Florası: Sakız çiğnemenin olumlu yönleri olduğu kadarıyla olumsuz yönleri de olmaktadır.Bağırsak florası olarak bahsettiğimiz şey ise sakızın içerisinde bulunan zararlı katkı maddelerinin bağırsak florasına zarar verebileceği yönündedir.

-Hava Yutma Sonucu Gaz Oluşumu:Sakız çiğnerken küçük hava paketlerini farketmeden yutarsınız. Bu bağırsaklarınızda ciddi gaz birikmesi ile sizi rahatsız edebilir.

-Bağırsak Sendromu:Fazla sakız çiğnemek ishale iyi gelmemektedir.İrritabl bağırsak sendromuna sahip bireylerin sakız çiğnemeyi tekrardan düşünmesi önemli.

-Çene eklemi problemleri: Sakız çiğnemek çene eklemi (Temporomandibular joint-TMJ) problemi olanlarda durumu kötüleştirebilir. Zira sürekli çiğneme eylemi mevcut eklem harabiyetini arttırabilir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.