Saksıya çiçek nasıl ekilir? Saksıya çiçek ekimi


0

Evde saksınıza çiçek tohumlarınızı nasıl ekececeğinizi bilmiyor musunuz? O halde bu gönderimiz tam sizin için, bu gönderiden sonra kolaylıkla kendi başınıza evde saksınıza çiçeğinizi ekebilirsiniz

Saksıya tohum nasıl ekilir

Çiçek tohumları için sorulan ilk sorulardan bir tanesi tohumlarının ekiminin nasıl yapılacağı oluyor. Bilhassa da sağlıklı bir gelişim için ekimin doğru yapılması hayati önem taşıyor. Tohum ekimi aşamasında ise ilk yapmanız gereken şey seçtiğiniz bitkinin özelliklerini ve yetiştireceğiniz yerin özelliklerini göz önüne almak olmalı. Örnek vermek gerekirse, gölge bir alan yetişmek isteyen bir çiçeği, bol güneş alan bir oda ya da balkonda yetiştirmeye çalışmak pek mantıklı olmayabilir.

Yetiştirmek istediğiniz çiçeğin özelliklerine göre yer tercihini yaptıktan sonra ise ekim işlemine başlayabilirsiniz. Ekim işleminde ise tohumlar için alt katman oluşturmanız gerek, bunun için de saksının alt kısmına belirli bir miktar toprağı koymanız yeterli olacak.

Tohumları toprağa yaydıktan sonra üzerine torfuyu yaymanız gerekiyor. Ancak bu noktada dikkatli olmanız gerekiyor. Torfuyu fazla kullanmadan ince bir tabaka haline getirmeniz lazım.

Çiçek sulaması nasıl yapılır

Hangi çiçeği ekerseniz ekin sulama konusunda uygulamanız gereken benzer adımlar söz konusu. O yüzden de aşırı bir sulama yapmamak tohumun çimenlenebilmesi adına hayati bir önem taşıyor. Ek olarak sulama işlemi bocalama dediğimiz, bir anda tüm suyun boşaltılması ile de yapılmamalı. Pet şişenin kapağında açacağınız birkaç ufak nokta ile fıs fıs yöntemi ile sulama yapmak daha sağlıklı sonuçlar verebilir. Tüm bunlara ek olarak da tohumun ihtiyacı olan suyun fazlasını vermek çürüyüp ölmesine neden olabilir.