Salep nedir, nerede yetişir ve nelere iyi gelir?


0

Salep, soğuk kış günlerinin en güzel içeceklerinden bir tanesidir. Salebin yetiştirildiği bitki aslında yabani bir orkide olarak bilinmektedir. Salep otu aslında bazı bölgelerimizde çayır otu olarak da bilinir. Türkiye’de farklı bölgelerde yetiştirilen salep otunun en lezzetlisi Kastamonu’nun Taşköprü ilçesi ve Yozgat’ın Akdağ yöresinde bulunur. Peki salep nasıl kurutulur? Ne zaman hasat edilir? Salebin yararları nelerdir? 

Salep ne zaman hasat edilir?

Salep görüldüğü gibi bir ağaçtan ya da çalıdan elde edilmez. Toprakta yetişen otsu bir bitki olan orkidelerin kökünden elde edilir. Bu nedenle salep bitkisi halk arasında “çayır otu” olarak da bilinir.
Salepler Ekim ayı gibi ekilmeye başlanır ve Şubat’a kadar ekilir. Diğer yumrulu bitkiler salebin de kış boyunca toprak altında, kar suyu ile beslenmesi ve büyümesi gerekir. Bahar geldiğinde ise bitki çiçek açmaya başlar. İşte saleplerin çiçek açma mevsimi aslında hasat mevsimidir. Mayıs gibi hasat edilmeye başlanan salepler, yöresine göre Haziran sonuna kadar hasat edilmiş olur.

Salep nasıl kurutulur? 

Salep bitkisini kurutmak için kök ve yumruları, çiçek açma mevsiminde toplanır güzelce yıkanır. Sonrasında 10 dakika kaynar suda haşlanır sonra güneşte kurutulur. Bir ipe dizilip tıpkı bamya gibi kurutulur.Salep otu toplanırken diğer bitkiler gibi ana yumrusuna zarar vermeden yan yumruları toplanır ki bir sonraki hasat dönemi tekrardan toplanabilsin.. Salep otu bir içecek olarak kullanılması için ilk olarak kurutulur ve sahanlarda dövülerek tamamen toz haline getirilir. Toz halinde olarak kullanılan salep dondurma ve muhallebi çeşitlerinde de kullanılır. Günümüzde özellikle kış aylarında üşüten kişiler için salep önerilir çünkü salep soğuk algınlığına iyi gelen bitkilerden biridir.

Salep’in yararları nelerdir?

-Salep öksürük ve bronşit rahatsızlığına iyi gelen bir bitkidir.

-Bağırsakları çalıştırıcı etkisi olduğu için kabızlığa da iyi gelir.

-Kadın ve erkekte cinsel istediği ve iktidarı arttırır. (Keçi sütü ile karıştırılmalıdır)

-Üşümeyi giderir.

-Bağırsaklarda oluşan kurt ve parazitlere iyi geldiği bilinir.

-Basur rahatsızlığına iyi gelir .

-Adet düzensizliğine iyi gelir.

-Kalbi kuvvetlendirir.

Not :Arazilerde koruma altında olarak yetiştirilen salep izinsiz toplandığında 40 Bin TL’ye kadar cezası bulunmaktadır.