Sayısal Loto Nasıl Oynanır ?


0
1 paylaşım

Şans oyunları,toplum içerisinde hemen hemen geniş kitleler tarafından keyif için oynanan bir şans oyunudur. Milli Piyango’nun loto oyunları kapsamında çıkarmış olduğu ilk oyun olma özelliğini taşıyan Sayısal Loto herkes için umut kapısı olmuş durumda. İşsizliğin had safhada olduğu, ekonomik krizin etkilerinin hala devam ettiğimiz Türkiye’de insanlar kısa yoldan para kazanmanın peşinde her hafta loto bayilerinde. Dünyada ilk olarak Lothar Lammers tarafından yaratılan Sayısal Loto ilk olarak 1955 yılında “Loto -49’dan 6” ismi ile Almanya’da oynanmıştır. Daha sonra bütün dünyaya yayılarak, 1996 yılında Türkiye’de oynanmaya başlamıştır.

Sayısal Loto Nasıl Oynanır ?

Sayısal Loto 1’den 49’a kadar yer alan sayı kümesi içerisinden 6 farklı sayının seçilmesiyle oynanıyor. Yapılacak çekişte 6, 5,4 ve 3 sayıyı birlikte tahmin edenler ikramiye kazanma hakkını elde ediyor. Sayısal Loto yapılan son değişiklikle bir haftada 6 bilen çıkmaması durumunda bir sonraki haftaya devreden tutar 3 çekilişle sınırlı tutulmuştur. Yapılan düzenlemeyle 4.haftada da 6 bilen kişi çıkmazsa önceki haftalarda biriken tutarlarla birlikte 5 bilenlere dağıtılmaktadır.

Oyunu ister kendiniz dolduracağınız kuponlarla ,ister kolon sayısını görevliye söyleyerek makinaya oynatabilirsiniz. 1-49 arasındaki sayılardan seçilecek 6 adet sayıyla 3-4-5 ya da 6 adet doğru tahmin yapılması hedeflenir. Sayısal loto sonuçları her hafta cumartesi 21.30’dan sonra duyurulur. 18 yaşının altında olanlar sayısal oyunu oynayamazlar, ikramiye kazanmış olsalar bile bunu talep edemezler. Reşit olmayanlara sayısal oyunu oynatmak da kanunen suç teşkil etmektedir.