Sedimantasyon (ESR) nedir ?


1
1 puan

Kısa terimle sedimantasyon yani çökelme testinin yapılma amacı  vücudumuzda herhangi bir iltihaplanmanın olup olmadığını öğrenmekten geçmektedir. Uzmanlar tarafından incelenen ve damarlardan alınan kanın çökme hızına bakarak ortaya çıkacak rahatsızlıkları araştırma yönteminde kullanılır.

Sedimantasyon testinde vücudumuzda  ölçülebilir olan değerlere göre sürelerine ayrılarak yarım saatte, iki saatte veya yirmi dört saatte geliştirilen farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çökelme testi; enfeksiyon, kanser ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın teşhisinin ortaya koyulmasında kullanılır. Çökelme tahlili, kırmızı kan hücrelerinin sedimantasyon hızını ölçer. ESR ismi ile verilen bu test, birçok hastalığın teşhisi için bir muayene olarak kullanılır.

Sedimantasyon Nedir ? 

Sedimantasyon yani çökelme  (tüpteki kanda) bazı hastaların hızına göre panikleşebilir fakat bu endişelenecek bir durum değildir. Hamile dönemine giren kişilere  göre değişiklik gösterebilir.

Sedimantasyon Nedir ? 

Sedimantasyon yani çökelme testleri genellikle baş ağrısı, boyun veya omuz ağrısı, kalça ağrısı, anemi, sorunsuz kilo kaybı ve eklem sertliği olan hastalarda yapılır. Bunu, açıklanamayan yükselen ateş ve kasları etkileyen semptomları belirlemek için inflamasyon ile şişmeden kaynaklanan hastalıkları teşhis etmek ve kontrol etmek için kullanılmaktadır.

Benzer içerik:  Tüylerimiz neden diken diken olurOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.