Şekerin zararları ve deprasyon etkisi


1
1 paylaşım, 1 puan

Yediğimiz besinler sadece bedenimiz üzerinde değil ruh halimiz üzerinde de birçok etkiye sahiptir. Genellikle acıktığınızda, huysuz, üzgün veya kızgın bir ruh haline bürünüz. Aç kalmanın üzerine lezzetli bir yemek yediğimizde ise yaşadığımız mutluluk tarif edilemez. Hepimiz bu durumu yaşamışızdır. Peki şekerin insanın ruh haline etkisini hiç düşündünüz mü? Şeker düşündüğünüz kadar masum değil, Şekerin insan vücüduna zararı saymakla bitymiyor. Özellikle, fazla şeker tüketmek depresyon dahil olmak üzere duygu bozuklukları riskinizi artırabilir. Son yapılan araştırmalar şekerin depresyon etkisini ortaya koydu.

Şekerin depresyon etkisi

1-Şeker, ambalajlı ürün ve hazır beslenme yerine doğal beslenme

İngiliz araştırmacılar, meyve, sebze ve balık gibi doğal besinlerle yapılan bir diyetin orta yaşta depresyon riskini azaltabileceğini keşfettiler. Çalışmalarına göre, işlenmiş yiyecekler tatlandırılmış tatlılar, kızarmış yiyecekler ve işlenmiş etler tüketen insanlar, doğal besinlerle beslenen insanlara göre daha fazla depresyon teşhisi konulmuş.

Meyve, sebze ve balığın kalp, beyin sağlığı ve kronik hastalıklardan korunmanıza yardımcı olduğunu biliyorduk. Şimdi ise yemek yerken doğal beslenmenin psikoloji üzerine etkilerini de değerlendirmemiz gerekiyor.

2-Şeker, Kokainden daha fazla bağımlılık yapıyor

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, beynin tatlı reseptörlerinin yüksek seviyelerde şekere tepki verdiği görülmüştür.Tat reseptörleri esasında yoğunlukla dilimizde bulunan ve tuzlu, tatlı, acı, ekşi ve umami tatları hissetmemizi sağlayan kimyasal algılayıcılardır. Yoğun şeker, beyni tat reseptörlerini harekete geçirir ve bu hareket uyuşturucu bağımlısı olan bir kişinin kokainten aldığı zevkten daha fazladır.

Şekerden kurtulmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Şeker hayatımızın her noktasındandır. İçtiğimiğiz sodada, kolada, soslardan çorbalara ve sandviçlere kadar. Beslenme alışkanlığımızı oluştururken şekerin bulunduğu besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir.

3-İltihaplaşma ve depresyon etkisi

Meyve ve sebzelere dayalı besleme, vücudunuzun dokularındaki iltihaplanmayı azaltırken, rafine karbonhidratlara dayalı beslenme vücut dokularında iltihaplanmayı teşvik eder.
Yapılan araştırmalara göre iltihaplanma da depresyonla bağlantılı olabilir.

Benzer içerik:  İşte Ukraynalı herkül kadın

İnflamasyon belirtilerinin çoğu, depresyonla da sıkça görülür. Bu belirtiler: İştah kaybı, uyku düzenindeki değişiklikler ve artan vücut ağrılar. Bu nedenle depresyon, inflamasyon problemlerinin altında yatan bir işaret olabilir.

4-Depresyon tedavisinde insülin

Bir çalışmada, araştırmacılar, hem majör depresyona hem de insülin direncine sahip kişiler üzerinde yaptığı çalışmada 12 hafta boyunca diyabet tedavisinde kullanılan insülin verildiğinde, depresyon belirtilerinde iyileşme gözlenmiştir.

Doktorların depresyon hastaları için insülin veya diğer diyabet ilaçlarını reçetelemeye başlamadan önce tabi ki daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

5-Erkekler şekere daha fazla düşkün

Erkekler şekerin sağlık etkilerine kadınlardan daha fazla duyarlıdırlar. Yapılan bir araştırmada araştırmacılar, günde 67 gram şeker ya da daha fazla şeker tüketen erkeklerin, 40 gram şeker veya daha az şeker tüketen erkeklere göre beş yıl sonra depresyon geçirme olasılığının% 23 daha fazla olduğunu bulmuşlardır.

Kaynak: healthline.comOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.