Sevval orucu nedir?


0

Şevval orucu yapılması sünnet olarak kabul edilen ibadetlerden biridir.Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V) Sevval ayı orucunun tutulmasını sünnet olarak kılmıştır. Şevval ayı orucu ramazan bayramı bitiminden sonra 6 gün boyunca tutulan oruç olarak kabul edilir.Şevval ayı orucunu tutan bir kişi ramazan ayı orucunu da tuttu ise toplam 1 yıllık oruç tutmuş kadar sevap kazanacağı söylenmektedir. Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutmak sünnet olduğundan, Şevvâl ayında tutulacak olan nâfile veya kazâ oruçları, bu günlerde tutmak çok iyi olur. Bazı âlimler, Şevvâl ayındaki 6 gün orucun, bayramdan sonra, vakit geçirmeden, hemen tutulmasının iyi olacağını bildirmişlerdir. Ama bu oruçları aralıklı tutmak da câizdir.

Şöyle ki, Kur”ân-ı kerîmde, “Bir hasene işleyene, en az 10 sevâb verilir” buyurulmaktadır. Bunun için, Ramazân-ı şerîfte tutulan 30 gün oruca karşılık 300, Şevvâl ayında tutulan 6 gün oruca karşılık da, 60 gün sevâb yazılacağından, toplam 360 gün oruç tutulmuş gibi olur. Sevgili Peygamberimiz hadîs-i şerîflerinde buyurdular ki:

Ramazân ayı orucu on aya, Ramazândan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukâbil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevâbına kavuşulur.” [İbn-i Huzeyme]

Hicrî sene de 354 gün olduğundan, böylece bütün sene oruçlu geçirilmiş sayılır. Zâten Ramazan Bayramının 1. günü, Kurbân Bayramının da 4 günü olmak üzere, senede toplam 5 gün oruç tutmak harâmdır.