SGK’nın desteklediği estetik ameliyatlar ve şartları


0
8 paylaşım

Kişi vücudunda yer alan bir sağlık sorunu ya da kendisini vücudunun bir bölümüyle alakası mutsuz hissetmesi sonucu estetik ameliyatlarına yönelir. Son dönemlerde SGK’nın karşıladığı tedaviler arasına son dönemlerde estetik ve güzellik operasyonlar da eklendi. Estetik ameliyatları ile diğer güzellik giderlerinin SGK tarafından karşılanması için belli şartlar bulunuyor. Peki SGK hangi şartlarda estetik ameliyatları destekliyor? Yapılacak estetik estestoperasyonun vücut bütünlüğünü sağlamak amacıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan gerek iş kazası gerekse meslek hastalığına, kazaya, hastalıklara veya konjenital nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan durumlarda yapılacak sağlık hizmetleri kapsamında da estetik tedavi bedellerini SGK karşılayabiliyor.

SGK’nın desteklediği estetik ameliyatlar 

  • Meme Estetiği : Kadınlarda meme kanseri sonucu meydana gelen estetik açıdan kişiyi rahatsız eden bir durum haline geldiği noktada protez meme oluşturulan estetik ameliyatlara Sgk kuruluşu destek vermektedir.

  • Meme Büyümesi Estetiği : Erkeklerde görülen jinekomasti rahatsızlığı yani  meme büyüklüğü gibi operasyonlar, hekim tarafından düzenlenen rapor sayesinde ücretsiz yapılıyor.

  • Kepçe kulak ameliyatlarında..

  • Gençleştirme amacıyla yapılan lazer ameliyatlarında (Kırışıklık,göz kapağı,Kaz ayağı ameliyatında) 

  • Kaş Kaldırma Ameliyatı : Yüz felçi geçiren kişilerde kaş inmesi durumunda operasyon ücretsiz yapılmaktadır.

  • Genital Bölge Ameliyatı : Genital bölge ve organlardaki sistem, şekil ve cinsel fonksiyon bozukluklarının giderilmesinde uygulanan ameliyatlar devlet tarafından karşılanıyor.

  • Burun Estetiği : Burun şeklinde eğrilik, kaza ya da doğuma bağlı olarak burun kemiklerinde, kemerinde ve kıkırdağında yetmezliğin olduğu durumlarda, ameliyat fonksiyonel bazda değerlendiriliyor ve ücret aranmıyor.

  • Meme boyutlarındaki büyüklük kişinin bel ve sırtında ağrı yaptığı durumda ücretsiz meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır.