Sıcak şarap nasıl yapılır?


0
1 paylaşım

Sıcak şarap bazen kırmızı bazen de beyaz şarabın içerisine baharat,şeker ve kuru ya da yaş meyve koyularak hazırlanılan bir içecek çeşididir.Tarifi hem kolay hemde sangriaya benzer bir şekilde hazırlanarak diğer içeceklerle en ortak yanı karanfil olunarak bilinen bir türdür. Bakalım sıcak şarap nasıl yapılıyor.

Sıcak şarap nasıl yapılır?

Genel olarak soğuk kış aylarında tüketildiği mevsimsel içecek olarak bilinen sıcak şarap şekerli ve oldukça baharatlı bir içecektir.Sıcak şarabı kolay olarak yapabilmeniz için püf noktalarını ve kullanılacak gerekli malzemeleri sizin için paylaştık.

Malzemeler

-1 büyük şişe kırmızı şarap
-2 su bardağı içme suyu
-2 adet çubuk tarçın
-5 adet kakule
-7 adet karanfil
-3 adet kök zencefil
-1 adet yeşil elma
-1 adet portakal
– 5 çorba kaşığı toz şeker

Hazırlanışı

-2 Bardak suyu tencereye dökün ve baharatları üzerine ekleyerek kaynatın. -Kaynadıktan sonra suyun yarısına yakınının buharlaşmasını bekleyin.
-Tencerede kalan 1 bardak kadar su ve baharatların üzerine şarabı ekleyin.
-Ardından elmayı kabuklarını soymadan 4 parçaya bölün ve tencerenize koyun.
Portakalın kabuğunu rendeleyin. Kabuklarla birlikte 5 çorba kaşığı toz -Şekeri de tencereye ekleyin ve karıştırın.Yarım limon, bir portakal, bir ayva ( Portakal ve limon değil ama şarapla beraber ısındıktan sonra ayva başlı başına bir tatlı haline geliyor. Sıcak şarabı yaptıktan sonra, ayvanın tadına bakmadan atmayın sakın)
-İçilecek sıcaklığa gelinceye kadar karışımı ısıtın. Ancak kaynamasına izin vermeyin.
– Yeterli sıcaklığa ulaşıp ulaşmadığını arada kontrol edin.
-Ardından karışımı süzgeçten geçirin.

Not : Sıcak şarabınız biraz daha alkollü olsun isterseniz içerisine bir çay bardağı konyak ya da brandy koyabilirsiniz. İkisi de zaten üzümden yapıldığından sıcak şarabın alkol seviyesini yükseltip biraz da lezzet katacaktır.