Sigara nasıl üretilir? Sigara tütünün markası nasıl belirlenir?


0
1 paylaşım

Sigara, sağlığa son derece zararlı olduğu halde çoğu kişi için tarafından vazgeçilmeyen bir maddedir. Sigaranın tarihçesine baktığımızda M.Ö. 18. yüzyılda Sigara İspanyollar tarafından Amerika kıtasına getirdiği söylenilmektedir. Sigara nasıl üretilir bakalım?

Sigara nasıl üretilir?

Sigara üretiminde ana madde biliyoruz ki tütündür. Sigara üretimine başlamadan önce birçok farklı yerden özel olarak 200 kg’lık tütünler fabrikaya gelir.Tütün ana maddesi olarak nemi %8 oranında iken fabrikalarda yıkanarak nemi arttırılır ve bağıl nem oranı%25’e çıkartılır. Belirli nem seviyesine ulaştıktan sonra tütünler 1’er milimetrelik seviyelerde kesilmektedir. Sonrasında tütüne sıcaklık verildiğinde tütün patlama seviyesine ulaşa daha çok tütün elde edilmesi sağlanır.

Sigara markaları nasıl belirlenir?

Farklı sigara markalarına göre laboratuvar ortamında mühendislerin deneme testleri sonucu bu tütünlere göre belirlenir. Markasına göre tütünler harmanlanarak ayrıştırılır ve yine marka kağıdına göre sigara sarma makinesi ile sarılır. Sigara sarma makinesi sayesinde dakika da 10.000 sigara üretilebilmektedir. Sigara tütünün ayrıştırılması ve marka belirlenmesi sırasında AR-GE bölümünde özel sigara içicileri bulunmaktadır. Bu duruma göre sigara tütünü,sarma kağıdı ve mentol gibi aroma içeriği belirlenmektedir.