Sigaranın içinde yer alan en tehlikeli maddeler ve zararları


0
2 paylaşım

Bir çoğumuz

Bir çoğumuz, Sigaranın içerisinde yer alan maddeleri ve zararlarını bildiğimiz halde hala tüketmeye devam etmekteyiz. Dünya sağlık örgütü 1970 yılında sigaraya karşı bir farkındalık hareketi başlattı ve sigara içme oranı zamanla düşüş yaşandı. 1998 yılına gelindiğinde ise sigaranın içerisinde bulunan maddelerin neler olduğunu belirtme zorunluluğu getirildi. Zorunlulukla beraber sigaranın içerisinde 4 binden fazla zararlı madde bulunduğu öğrenilmiş olundu. Sigaranın içindeki en tehlikeli 10 madde hangisi biliyor musunuz?

Sigaranın içindeki en tehlikeli maddeler

-Amonyak: Nikotinin emilim oranını artırmak için kullanılıyor. Amonyak sıvı gübrenin de temel maddesi.

-Arsenik: Tütün bitkisinde tarım ilacı olarak kullanılan arsenik, fareleri öldürmek için de bir çok alanda kullanılıyor.

-Kadmiyum: Filtrede bulunan ve tütünün asitli topraktan topladığı metalik bileşen, cep telefonlarının pilinin şarj edilmesinde kullanılıyor.

-Formaldehid: Sigara dumanının ikincil ürünü ve renksiz bir gaz olan formaldehid, ölü vücutları mumyalamakta kullanılıyor.

-Aseton: Ojeleri de çıkarmada ve tuvalet temizliğinde kullanılıyor.

Bütan: Sigara yakmaya yardımcı. Çakmak gazı olarak kullanılıyor.

Propylene Glycol: Bırakmayı önlemek için sigaralara ekleniyor. Nikotinin beyne ulaştırılmasını hızlandırıyor.

-Terebentin: Özellikle mentollü sigaralarda kullanılan bu yağ, boyayı inceltmede ve tahtanın verniğini soymada kullanılıyor.

-Benzen: Yanan sigaradan çıkan yan ürün olan benzeni tarım ilaçlarında ve benzinde bulabilirsiniz.

-Kurşun ve nikel: Bu metaller de sigarada bulunuyor.

Sigara vücudumuza ne yapıyor ?

Her gün sigara içen insanlar bir sene içerisinde bir fincan dolusu katranı ciğerinde biriktiriyor.Siz sigara içerken içerisindeki maddeleri kanınızda emiliyor.Kalbiniz, sigarayı yakar yakmaz daha hızlı çarpmaya başlıyor. Bu da günde 36 bin fazladan kalp atışı anlamına geliyor. Sigara dumanı düzensiz kalp atışına ya da aritmiye neden olabiliyor.Düzenli olarak sigara içmeye devam ederseniz, tat ve koku alma duyunuz da zayıflıyor. Çünkü katran dilinizi ve burun geçitlerinizi kaplıyor. Bu nedenle birçok sigara tiryakisi, yemeklerin tadının ve kokularının fark edilir oranda değiştiğini söylüyor.Düzenli olarak sigara içmeye devam ederseniz, tat ve koku alma duyunuz da zayıflıyor. Çünkü katran dilinizi ve burun geçitlerinizi kaplıyor. Bu nedenle birçok sigara tiryakisi, yemeklerin tadının ve kokularının fark edilir oranda değiştiğini söylüyor.

Benzer içerik:  Protein eksikliği belirtileri nelerdirOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.