Sık sık ağız kuruması neden olur ve nasıl geçer


0

Dil kuruması yada ağız kuruluğu olarak da bilinen ağız kuruması bir çok kişinin problemidir ve insanlar ağız kuruluğunun nasıl geçeceğini merak etmektedirler. Genellikle çoğu kişi ağız kuruluğunun heyecanlanınca ve sinirlendiğinde ortaya çıktığını düşünmektedir. Peki, ağız kuruluğunu neden olur ve nasıl geçer?

Ağzınızda ve dilinizde devamlı olarak kuruluk hissedip, çok fazla susadığınızı ddüşünüyorsanız ve gözünüzde kızarıklık, yanma, kaşıntı bulunuyor ise ‘Sjögren Sendromu olabilirsiniz.

Sjögren Sendromu özellikle 30-40’lı yaşlardaki kadınları tehdit ediyor. Geç teşhisi göz, sinir sistemi, akciğer gibi başka organ veya sistemler üzerinde hasarlara neden olabiliyor.

Başka bir hastalığın habercisi olabilir

Halk arasında ağız kuruluğu deyince akla ilk gelen hastalık diyabet yani şeker hastalığıdır. Ayrıca antidepresanlar başta olmak üzere birçok ilaç da ağız kuruluğu yapar. Ancak, tükürük bezlerindeki iltihaplanmaya bağlı olarak oluşan çok önemli bir hastalık daha ağız kuruluğunun sebebi olabilir. Her ihtimale karşı doktora görünmenizde fayda olabilir.

Ağız kurukuğu nasıl geçer

Yoğurt, mayonez ve soslarla gıdalar ıslatılıp yumuşatılabilir ve daha kolay yutulmaları sağlanabilir. Ayrıca kuru gıdalar yerine sıvı gıdalar tercih edilebilir. Turuncu, sarı, yeşil kırmızı renkli mevye ve sebzeler antioksidanlardan zengindir ve vücuttaki inflamasyonun baskılanmasına yardımcı olabilirler.

 Kanola yağı ve mısır yağı omega- 6’dan zengin olduklarından inflamasyonu arttırabilir. Yine paketli tatlı ürünlerde sıklıkla kullanılan mısır şurubu, insülin salgısı aracılığı ile inflamasyonu artırabilir.

 Alkol ve kahve de ağız kuruluğunu artırabilir. Tatlılar ve şekerler diş çürüklerini hızlandırabilir. İlaç olarak suni gözyaşı; sistemik etkileri için sıtma ilacı olarak bilinen hidroksiklorokin içeren ilaçlar ve duruma göre farklı ek ilaçlardan yararlanırız.

 Sonuç olarak ağız ve göz kuruluğu ciddiye alınmalıdır ve açıklayacak neden olmadığı durumda Sjögren Sendromu açısından araştırılmasında yarar vardır.

Önemli belirtiler

 Ağızda şiddetli kuruluk

 Çiğneme, yutma ve konuşmada güçlük oluyor.

 Gözlerde kuruluğa bağlı kızarıklık, yanma, kaşıntı ve ışığa aşırı hassasiyet

 Halsizlik ve eklem ağrıları

 Soğuk hassasiyeti ve soğukta parmak uçlarında beyazlama ve morarma gibi renk değişiklikleri

 Kuru bir öksürük ve boğazda gıcık hissi

 Tükürük bezlerinde şişlik, tat alma ve koklama duyusunda bozulma

 Burun, cilt ve kadın genital organlarında kuruluk