Sinüzit Nedir,sinüzit tedavisi nasıl olur?


1
1 paylaşım, 1 puan

Sinüzit,toplumda bir çok kişinin hayatını olumsuz etkilemekle beraber yaşam kalitesini yüksek oranlarda azaltmaktadır. Sinüzit,yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkan hastalıktır. Burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı,nefes alamama ve koku almada güçlük ile kendisini göstermektedir. Bakalım sinüzit tedavisi nasıl olur?

Sinüzit Nedir

Sinüsler; burun çevresindeki kemiklerin içerisinde yer alan hava boşlukları olarak tanımlanır. İnsanda beş çift sinüs mevcuttur. Bunlar;

-Yanak sinüsleri (maksiler sinüsler),
-Alın sinüsleri (frontal sinüsler),
Gözler arasındaki sinüsler (ön ve arka etmoid sinüsler) (en çok dolan bölgelerdir.)
-Geniz bölgesindeki sinüsler (sfenoid sinüsler) . (en çok dolan bölgelerdir.)

İnsanların yüz bölgelerinde yer alan sinüsler bebekken kendini tamamlayamaz fakat bu bölgeler 12-14 yaşlarına gelindiğinde orta oranda gelişim sağlar ve gelişimini 22-24 yaşlarında tamamlamaktadır.Sinüzit; burun etrafına yerleşmiş sinüsleri döşeyen mukozanın iltihabını belirten genel bir tanımdır. Sadece sinüs mukozasının tutulup burun mukozasının etkilenmediği bir durum söz konusu olamayacağı için günümüzde sinüzit terimi yerine “ rinosinüzit” terimi kullanılmaktadır. Genel olarak sinüzitler, döşeyici mukozanın ürettiği mukusun (sümük) buruna boşaltılamaması sonucu oluşur.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir

Sinüzitin ağrı oranı hastalarda yüzde 5’tir. Sinüzit kendini farklı belirtilerle ortaya koyar . Bunlar:

-Gece aniden gelişen kuru öksürük

-Sarı veya yeşil koyu burun akıntısı

-Göz çevresinde basınç hissiyatı

-Yüz bölgesinde şişkinlik hissiyatı

-Nefeste kötü koku

-Kusma

-Nefes alamama

-Koku alamama

-10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle/grip), bazen hafif ateş yükselmesi

Islak Saç Sinüzite Sebep Olur Mu ?

Doktora gitmeden önce baş ağrınızı çevrenizdeki yakınlarınız ile paylaştığınızda size söylenecek ilk yorum ıslak saç ile gezmeniz ve dışarıya çıkmış olmanızın sonucudur. Bu durum sosyal hayatımızda en çok rastladığımız yorumlardan biridir. Fakat bu doğru bir yorumdur.Çocuk yaşlardan beri alerjisi olan kişiler ıslak saçla veya aniden sıcak ve soğuk hava değişimi yaşayan kişilerde sinüsler kolayca bakteri toplayacak ve tıkanacaktır. Bunun sonucunda sinüzit hastası olabilirler.

Benzer içerik:  Kortizon iğnesi nedir?

Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur

Sinüzit aslında dikkat edilmesini gerektiren bir rahatsızlıktır. Doğru tedavi edilmediğinde kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit, beyin apsesi gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilir. Sinüzit tanısı kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulur. “Akut”, “Subakut” ve “Kronik” olarak sınıflandırılan hastalıkta; akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta sürer. İlaç tedavisiyle ya da kendiliğinden geçer. Subakut sinüzit bir geçiş evresidir. Bu evrede akut sinüzit iyileşmemiş; kronik sinüzit ise tam olarak oluşmamıştır. Kronik sinüzit ise yaklaşık 3 aydan uzun sürmektedir. Öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer sinüzit kronikleşmişse yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa sinüzit ameliyatı gündeme gelebilir.

-Naneli Su : Sinizüte iyi gelecek bir diğer tedavi yöntemi ise sıcak bir kaba nane damlatın ve sonrasında başınıza bir havlu geçirip o naneyi soluyun 5 er dakikadan günde 2 kere yapmanız önerilir.

-Zencefil ve zerdeçal: Hintlilerin en çok kullandığı bu iki baharat sinüsler için en iyi tedavi yöntemi olarak bilinir.1 miktar zencefili ve zerdeçalı karıştırıp kaynayan suyun içerisinde 5 dakika demleyin sonrasında karşımı hem içebilir hemde buharını çekebilirsiniz.

-Tuzlu su: 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve ılık su ile karıştırın. Bu karışımı günde bir kez burnunuza aldıktan sonra yastığınızı dik tutarak dinlenin. Başınız ve yüzünüzün rahatladığını anlayacaksınız.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.