Şırdan nasıl yapılır?


0

Son zamanlarda oldukça popüler yemekler arasında olan Şırdan birçok kişi tarafından sevilmektedir.Özellikle sakatat severler tarafından tercih edilen şırdan hayvanın neresinden yapılıyor? diye sorarsanız midenin bir bölümü olarak geçiyor. Aynı zamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Her ne kadar sokak lezzeti olarak bilinse de şırdanın faydaları mevcut. Şırdan dolması olarak bilinen şırdan temizliği nasıl olur bakalım.

Şırdan nasıl yapılır?

Özellikle sakatat severler tarafından tercih edilen şırdan hayvanın neresinden yapılıyor? diye sorarsanız midenin bir bölümü olarak geçiyor. Aynı zamanda sakatat yemeklerinden mumbar ve kokoreç gibi, Adana’da sıkça tüketilen ve Adana’nın yöresel nitelikteki yiyeceğidir. Şırdan tarifi en çok tüketilen sakatatlar içerisinde yer alan koyun midesini denemek isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Şırdan şekil olarak pek hoş görünmese de lezzet olarak birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Peki, şırdan nedir ve nasıl yapılır?

Şırdan hayvanın neresinden yapılıyor?

Şırdan koyunun 4 midesinden biri olarak biliniyor. Geviş getiren hayvanların 4 aşamalı yemek yeme ritüelleri işkembe, börkenek, kırkbayır ve şırdandan oluşuyor. Şırdan pişirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise diğer sakatatların arasındaki kokoreç vs gibilerinin temizlenmesinden geçmektedir.

Şırdan nasıl temizlenir ve yapılır ?

 1. 5 kuzu şırdanı
 2. 1 çorba kasesi pirinç
 3. 2 adet orta boy domates
 4. 2 adet orta boy kuru soğan
 5. Ufak bir kase ince kıyılmış iç yağ
 6. 1 kahve fincanı sıvıyağ
 7. 1 tutam maydanoz
 8. 1 tutam nane
 9. 1 çorba kaşığı salça
 10. Bol miktarda karabiber, pulbiber, kimyon ve tuz

Hazırlanışı

 • Şırdanları bol tuz ile ovup bol su ile yıkayın. Limonlu ve tuzlu suda bir kaç saat bekletip temizleme işlemini tekrar yapın.
 • İç malzemeyi hazırlamak için domateslerin kabuklarını soyup ince ince doğrayın. Soğanı ve maydnoz ile naneyi de kıyın. Pirinci bol suda yıkayıp iç yağı ekleyin. Salça, baharatlar ve sıvıyağı ekleyip iyie karıştırın.
 • İç malzemeleri iyice temizlediğiniz şırdanların içine doldurup ağızlarını dikin. Geniş bir tencereye şırdanları dizip üzerini geçecek kadar su koyun. Pişerken çatalla kontrol edin. Pirinçler piştiğinde ateşten alabilirsiniz. Bol pul biber ve kimyonla servis edin.