Sis nasıl oluşur, sisin çeşitleri nelerdir


0

Ekosistem içerisinde, çok fazla hava olayları meydana gelmektedir. İklim şartlarına bağlı olarak oluşan bu hava olaylarından birisi de sistir. Sis, en temel anlamıyla toprağa ulaşan buluttur.

Sis, havadaki gözüken bulut’un aynısıdır  ve havada uçakla giderken içinden geçtiğimizi hissettiğimiz gökyüzünde motiflerinle hayal dünyamızı süslediğimiz şeyden hiç bir farkı yoktur. Havadaki bulutun, toprak veya deniz seviyesine düşmüş  haline sis ismi verilmektedir.

SİS TOPRAK YÜZEYİNDE MEYDANA NASIL GELİR

sis-resmi

 

Sisin toprak yüzeyinde görülme vakitleri genellikle sabah ve akşam saatleridir. Toprak yüzeyine inmiş bulut bu saatlerde su yüzeyinde ya da çukur alanlarda görülür. Bu alanlarda görülmesinin nedeni ise, soğuk havanın karaların ve suların sıcak yüzeylerinde sürtüşme imkanı bulmasıdır. Sise mevsim olarak en çok sonbaharda rastlanmaktadır. Çünkü sonbahar aylarında iklim şartları dolayısiyle havada değişimler artık daha çabuk meydana gelmektedir.Bu yüzden hava çok çabuk soğur ve sonbahar akşamlarında, toprağa yakın yerlerde sis oluşur.

SİS ŞEHİRLERDE MEYDANA NASIL GELİR

sisli-sehir

Şehirlerde meydana gelen sisle, açık alanlarda meydana gelen sis arasında farklılıklar bulunmaktadır. Şehir bölgelerinde oluşan sis, açık bölgelerde oluşan sise oranla daha yoğundur. Yani açık bölgelerdeki sisler, yapı olarak daha seyrek yapıda oluşur.

Şehirlerdeki sisin yoğun olmasının nedeni ise, şehir havalarının genellikle pis,tozla dolu,hava kirliliğinin mevcut olmasından kaynaklıdır .Bu konuda günümüzde bir çok önlem alınması için seminerler düzenlense de önüne geçilemiyor,karbonmonoksit azaltılmalı yada egzoz gazı azalmalı uyarı verildikçe  insanlar hava kirliliği için ya daha fazla parfüm sıkarlar ya da bir hane başına tek araba yerine çift araba alırlar … Bunlara ek olarak, kalorifer ve fabrika bacalarından çıkan kurum havayla bütünleşmiş durumda bulunur. Bu durum da, toz parçalarının sisin daha yoğun oluşmasına neden olmaktadır.

SİS TÜRLERİ NELERDİR

  • Radyasyon Sisi: Gözümüzde canlandırırsak filmlerde kurtların dolunayla uluduğu bir sahne gibi ayaz olan gecelerde, havada bulut olmaz ve hava oldukça soğuk olur. Çünkü, havadaki su buharı yeryüzündeki ısının atmosfere karışmasını engeller.Ayazlarda yerden yükseğe çıkıldıkça hava sıcaklığı artar. Çünkü ısı, atmosfere yükselmiştir. Yeryüzünün alt katmanlarındaki soğuma çiğ noktasına ulaşırsa, sis oluşur.
  • Adveksiyon Sisi: Bu tür sisler, nemli ve sıcak hava kütlesinin daha soğuk bir yüzeye doğru hareket etmesiyle oluşan sistir. Havanın alt  kısımarına soğur ve yoğunlaşır. Böylece sis oluşur.
  • Oroğrafik Sis: Kural olarak, yükselen hava soğumaya başlamaktadır. Yatay olarak hareket eden hava kütlesi, dağ ve tepe gibi yer şekliyle karşılaşır ve yükselir. Buralarda ise sis oluşur.
  • Cephe Sisleri: Sıcak ve soğu hava kütlelerinin karşı karşıya gelmesi sonucunda, sıcak hava soğuk havanın üzerine yükselir ve soğur. Bu yolla oluşan sisler, cephe sisleridir.