Siyah noktalar için maske


0

Genel olarak bütün insanların cilt sorunu olan siyah noktalar ağırlıklı olarak olsa da yağlı cilt tonundaki insanlarda daha sık görülen bir sorundur. Cildimizin gözeneklerindeki maddeler zamanla ortam, yediklerimiz ve cilt sorunlarına maruz kalarak tabaka halinde ciltte kalır atılmadığı takdirde bunlar siyah noktaya dönüşür.

Siyah noktalar tamamen bir  cilt sorunu olmasa da insanları görünüşü ile rahatsız etmektedir. Bu yağ tabakalarını dışarıya çıkarmak isterken bilinçsiz davranmamız cildimizde farklı lekelenmeler ve yaralanmalara sebebiyet verebilmektedir. Genellikle yağlı ciltlerde bulunan bu siyah noktaları özellikle ergenlik dönemine giren gençlerde de rastlamamız mümkündür.

Siyah noktalar için doğal bir yöntem olarak : 

Buhar Yöntemi : Yüzünüzdeki gözeneklerin açılabilmesi için ilk olarak 15 dakika kadar kaynamış  bir suyu yuvarlak bir tasa dökünüz. Sonrasında başınızı bir havluyla kapatıp aralıklarla dışarıdan nefes alarak yüzünüzü buhara tutunuz. 15 dakika sonunda yüzünüzdeki gözenekleriniz açılmış olacaktır. Bu gözeneklerden yavaşa bir pamuk ve tırnaklarınız yardımıyla  cildinizi incitmeden siyah noktalarınızı sıktığınız da yağ tabaklarının dışarıya çıktığını anlayacaksınız.

Siyah noktalar için maskelerin arasında yumurta bakımı :  

1 Adet yumurta akını bir kapta çırpınız . Bu tabaka  ve köpük haline gelen yumurta akını yüzünüze yavaşça masaj halinde sürünüz. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayınız. Sonrasında yüzünüzün ne kadar yumuşak ve gözenekleriniz’in ne kadar açıldığını anlayacaksınız.

siyah noktalar için naneli ve zerdeçallı : Bir avuç nane yaprağını ve iki çay kaşığı miktarındaki kuru naneyi birbirine katarak bir çay karışımı hazırladıktan sonra, çay demlenirken bir yandan da bu süreçte içerisine göz kararı toz zerdeçal ekleyin. Yarattığınız karışım krem kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürerek 15 dakika bekletip ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Siyah noktalar için yoğurtlu ve yulaflı  Bakım : 

İki yemek kaşığı yulafın üzerine üç yemek kaşığı yağsız yoğurt ekledikten sonra bu malzemenin iyice birbirine karışmasını sağlayın. Sonrasına karışımın içerisine bir de yarım limonun suyunu sıkmanız ve karışımı tüm yüzünüze sürüp 10 dakika beklemeniz gerekmektedir. 10 dakika sonrasında ılık suyla yıkamanız yeterlidir.