Sol kol uyuşması neden olur


0
2 paylaşım

Sol kol ağrısı genel olarak bizi rahatsız etmese de aslında en çok önemsenecek ağrılardan biridir. Özel olarak sol koldaki uyuşmaların kalbimizin vücutta sol tarafta bulunmasından kaynaklı olarak kalp ağrısı hatta kalp kriz gibi risklerinin aklımıza gelmesine neden olur. Böyle durumlarda kesinlikle doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Gün içerisinde 2 veya daha fazla seferde sol kol uyuşması çeken bireylerin mutlaka ama mutlaka bir doktor kontrolüne gitmeleri önerilmektedir.

Sol Kol uyuşmasının nedenleri neden olabilir ?

Vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir : Yetersiz beslenme sonucu vücutta oluşan vitamin eksiklikleri kollarda uyuşma ve karıncalanma durumunun oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle B vitamini takviyesi gereken durumlarda koldaki uyuşukluklar sıklıkla hissedilebilir. B vitamini içeren gıdalar ise ; muz,balık,yulaf,üzüm,bezelye,lahana,soya,fasulye,tavuk ve patates olarak yer alıyor.

Bilek ve eldeki kistleşmelere dikkat ! :  “Ganglion” isimli kist yapıları, ellerde ve bileklerde oluşmaktadır. Kanser yaratmayan bu kistler aniden ya da yavaş yavaş gelişebildikleri gibi tedavi olunması gereken ağrılar da yaratmamaktadırlar. Ancak hareket kabiliyetini engelleyip uyuşukluk yarattığı noktalarda ameliyat gerektirebilmektedir.Erken teşhis daima hayat kurtarır.

Raynaud sendromu  :  Özellikle kalp hastalarında rastlanılan bu durum ;  soğuk havalarda kollara kan taşıyan arter damarlar kolda uyuşukluk yaratmaktadır. Bu durum sıklıkla kalp hastası insanların ve  kadınların başına gelmekte, tedavi süreçlerinde hangi noktada olunduğu ve atakların ne şiddette yaşandığı gözü önünde tutulmaktadır.

Kübital Tünel sendromu durumu : Dirsekte bulunan sinirler, kübital tünel ismi verilen dar bir kısımdan geçmekte; bu bölümde de oluşabilecek kist, direk kırığı veya kemik dikeni gibi durumlarda karıncalanma ve uyuşma semptomları çok sık rastlanan semptomlar olmaktadırlar.

Sinir sıkışması hasarları : Metabolizmadaki merkezi sinir sisteminden sol kolumuza doğru ulaşan sistemde sinir sıkışmaları ya da uyuşukluk yaratıcı etmenler meydana geldiğinde sol kol uyuşukluğu şikayetinden bahsetmemiz mümkün olmaktadır.