Sonbaharda yememiz gereken besinler


0

Yaz mevsiminin bitmesiyle birlikte genellikle hastalıklar kapımızı çalmaya başlıyor. Peki sonbahar aylarında nasıl beslenmemiz gerekiyor.

Sonbahar mevisiminde alacağımız besinleri sıralarsak :

Havuç : Göz sağlığına  iyi gelip kanser hastalığını önlediği gibi vücudumuzda oluşacak hastalıklı hücreleri önler . Haşlanmışının yenilmesi tavsiye edilir.

Ispanak:  içerdiği A, C, E, K vitaminlerine ek olarak bol miktarda potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, çinko mineralleri ve betakaroten içermektedir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir, anemiyi önler, cilt, kemik ve kalp sağlığına iyi gelir, sindirim düzensizliklerini toparlar.

Pırasa : Pırasada yüksek miktarda bulunan K vitamini, kemik sağlığı için çok önemlidir. 3 yemek kaşığı pırasa günlük K vitamini ihtiyacınızın 1/3’ünü karşılamaktadır.

Kabak :  Rejim yaparken bir yandan protein almak isteyen aynı zamanda kolon sağlığına iyi gelen besin Kabak şiddetle öneriliyor.

Karnabahar : Karnabahar tam bir lif ve kalsiyum deposudur. Bu sayede kolesterolü dengede tutar. Ayrıca gebelikte düzenli tüketildiğinde anne karnında bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler.

Pazı : Yemeğini, dolmasını, çorbasını yapabileceğiniz ya da haşlayarak suyunu tüketebileceğiniz pazı; kalsiyum, demir, E ve K vitamini içermektedir. Kemikler ve göz için faydalı olmasının yanı sıra şeker hastalığından ve kanserden korur.

Patlıcan:  düşük çözünürlüklü karbonhidrat ve lif içerir. Tüketildiğinde glikoz emilimini kontrol edebilir ve kan şekerini aniden artırmaz. Böylelikle diyabet hastalığına iyi gelir. Kalp ve beyin sağlığını korur, ayrıca vücutta demir üretimine yardımcı olur.

Mantar :  içerdiği selenyum, bakır ve çinko gibi mineraller sayesinde saç ve cilt sağlığınızı korur. Mevsimsel geçişlerde artan saç dökülmelerini azaltır. Ayrıca meme ve prostat kanserlerine karşı bağışıklığı güçlendirir.