Spiral nedir? Nasıl kullanılır?


1
1 puan

Spiral,kadınlar arasında en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemi olarak bilinmektedir. Bunun dışında bazı kadınlar korunma yöntemlerinde eşlerinin prezervatif kullanmasını tercih ederken bir kısım doğum kontrol hapını tercih etmektedir.Hormonlu spiral nedir? Kimlere spiral takılır? Spiral nasıl kullanılır bakalım.

Spiral nedir?

Kadınlar arasında doğum kontrol yani korunma yönteminin bir çeşidi olan Spiral; yumurtaların rahim içine yerleşmesini ve sperm ile döllense bile rahmin içindeki uygun koşulları bozarak döllenmiş yumurtanın buraya yerleşmesini engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Spiralin boyutları yaklaşık 2-3 santimetre uzunluğunda olan spiral, T şeklinde olup metal veya plastikten üretilir. Hamileliğin oluşmasını engellemeyi sağlayan ise spirali saran bakır tellerdir. Spiraller rahim ağzının geçirgenliğini azaltırken, onu saran bakır teller o bölgeye ulaşan spermleri etkisiz hale getirir.

Benzer içerik:  Siyah çay içmenin faydaları

Spiral kimlere takılır?

Normal ve düzenli bir şekilde adet gören her kadına spiral takılabilir. Ancak spiral taktırmaya karar verdikten sonra doktorun gerekli kontrolleri yapması ve çıkan sonuçlara göre bir yol izlemesi gerekir.

Spiral kimlere takılmaz?

Spiral, rahme yerleştirildiği için rahim ile ilgili rahatsızlıkların olmaması önemli bir kriterdir. Bunun dışında;

  • Bakır alerjisi olanların
  • Meme kanseri olan kişilerin
  • Rahim enfeksiyonu olan kişilere spiral takılması önerilmemektedir.

Spiral nasıl takılır?

Her ne kadar çoğu kadın için zor ve acılı bir işlem olarak görülse de spiral taktırmak basit bir işlemdir. Spiral taktırmak isteyen kadının vajinasına metal veya plastik olan spekulum adında bir alet yerleştirilir. Tenekulum adı verilen bir alet ile rahim ağzı tutulur ve spiral rahmin içine yerleştirilir. Yaklaşık 1-5 dakika arası süren bu işlem, istenildiği zaman iptal edilip spiral çıkarılabilir.

Benzer içerik:  Köpekle ilişkiye giren kadın mahkemeye çıkarıldı !