Sporcular için besin takviyesi önerileri neler


0
2 paylaşım

Gün içinde belirli vaktinizi spora ayırıyor olabilir hatta bunu profesyonel olarak gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Bazıları bu durumu meslek olarak da yapabilir fakat her ne kadar yüksek performans sergilerseniz sergileyin bu işin temeli tam olarak aldığınız besinlere dayanır. Bakalım sporcular için en iyi besin takviyesi önerileri neler ve hayatındaki önemi nerede?

Sporcular için en iyi besin takviyesi önerileri

Spor yapmayı hayatınızın bir bakış açısı değilde bir yaşam şekli olarak baz alan bir kişiyseniz ilk olarak vücut endekslerinizi kontrol altına almalı ve beslendiğiniz besinlerin değerlerine dikkat etmeniz gerekir. Gün içerisinde aldığınız besinler vücut endeksinizi ve kas kütlenizi ortaya çıkartacaktır. Bu durum doğal olarak spor performansınızı doğrudan etkileyen bir durumdur. Sporcular için en iyi besin takviyeleri neler aşağıda yer almaktadır.

CLA : CLA et besininde yer alan doymamış bir yağ asidi olarak bilinir. CLA, esas olarak; yağların vücutta depolanmasına yardım eden LPL enziminin çalışmasını engelliyor. Bu da daha önceden depolanmış yağların serbest kalarak kan akışına dönmesini sağlıyor. Kan akışına geri dönen yağlar ise kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Gün içerisinde her öğünde bir adet kullanılabilir.

Kalajen: Kalajen tam olarak vücudumuzda çok yaygın olarak bulunan bir protein türüdür. Vücudumuzda ise eklemlerimizde,kaslarda ve tendonlarda görülmektedir. Kalajen özellikle yaşlanma belirtisi olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Kalajen vücudumuzda azaldıkça yaşlanma belirtileri ve kemik ağrılarımız buna bağlı olarak oluşur. Kalajen damar sertliğini azaltarak vücudumuzdaki kanın daha sağlam pompalanmasını sağlar.

L- karnitin:-L- karnitin, çalışkan bir arı gibi vücutta dolaşarak yağları mitokondriye (yağların yandığı yer) taşıyor. L-Karnitin, bu sayede hem vücuda enerji kazandırıyor, hem de kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca aerobik performansı artıran bu madde, sporcuların yorgunluk hissetmeden antrenmanlarını sürdürmesini de sağlıyor.Genel olarak bu besin takviyesi tablet şeklinde satılır ve spora başlamadan yarım saat önce kullanılmalıdır.

Whey Protein: Whey protein genel olarak sporcular tarafından tercih edilen bir besin takviyesidir. Genel olarak daha çok rant salmanız için spor aşamasından önce smoothies ya da yediğiniz besinler ,yoğurtlar ile toz halinde hap almadan kullanabilirsiniz. Whey protein her spor yapan kişinin vücudundaki yağ oranını azaltmaya ve kas kütlesini arttırmaya yarar.

Omega- 3 yağ asitleri: Omega-3 yağ asidi özellikle kalp sağlığına iyi gelen bir besin takviyesi olarak bilinmektedir. Eğer takviye hap şeklinde almak istemezseniz size bir tavsiyemiz spor yapan kişiler özellikle omega -3 yağ asidi içeren balık türlerini sık sık tüketmelerinden yana olmaktır. Bu balık türleri ise ton ve somon balığıdır.

İzole protein tozu:Bu protein tozu tam olarak kas gelişimi esnasından ağır spor yapmaya ve ağırlık aşamasına gelen kişiler için önerilmektedir. İçerisinde karbonhidrat,yağ ve şeker bulundurmamaktadır.

Glutamin: Glutamin ağır spor ve dayanıklılık gerektiren spor dalı yani ağırlık kaldırma gibi spor tarzını yapmak isteyen kişiler için önerilen bir amino asit türüdür. Amino asit olarak spor sonrası yorgunluğu çabuk geçirttiği bilinen bu ürünlerin vücudu dinç tuttuğu öngörülmektedir.

Kemik suyu: Biliyoruz ki özellikle kemik dokusuna iyi gelen kemik suyu kemik kırılmaları ve çatlamaları gibi durumlarda karşımıza en çok verilen doktor önerileri arasında yer alır. Kemik suyu kemik bağ dokusunu beslediği gibi kalajen proteini olmakla beraber protein tozlarının içerisinde de bulunmaktadır.