Sporun tarihsel gelişimi


0
2 paylaşım

Spor,önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivite olarak günümüzde heyecanlı ve keyifli bir şekilde takip edilmektedir. Sporun tarihteki gelişimi nasıldır ve ülkemizde yapılan ilk spor hangisidir bakalım.

Sporun tarihsel gelişimi

Kişilerin yaptıkları hareketlere ek olarak top, hayvan gibi birtakım objelerle yapılan hareketlerin tümünü kapsamaktadır. Bazı kesimler, yalnızca zihinsel yeteneklere dayalı bazı masa oyunlarını da spor olarak kabul edilmektedir. Günümüzde, kendine has kuralları ve oynayış biçimi olan birçok spor dalı bulunmaktadır. Bilinen en eski spor dalı atletizm olsa da Osmanlı imparatorluğunda ilk oynan spor dalı ise okçuluktur.

Ülkemizde oynanan ilk spor dalları neler?

Okçuluk sporu ata sporu olarak bilinmektedir. Okçuluk Meydan-ı Kemankeşani’de yapılıyordu. Meydan-ı Kemankeşani’nin kurulması Türk spor tarihinde ilk belgeli olaydır. Okçuluktan sonra yurdumuzda ˝güreş˝ yapılmaya başlandı.Güreş yurdumuzda 1361 yılında başladı. Güreş Türk akıncılarının sallarla Anadolu’dan Rumeli’ye geçip Balkanlar üzerinden Avrupa içlerine sarkmaya başladıkları günlerle yaşıttır.

Biraz daha tarihe dönük spor dallarını incelersek saltanat kayıkları arasında yapılan iddialı kürek yarışları İstanbul’da büyük ilgi uyandırırken, o zamanların padişahı III. Sultan Murad da pek medhini işittiği yarışları yakından görmeyi arzulamıştı. En seçkin kürekçileri topladı. Daha sonra tüm İstanbul’a bu yarışı duyurdu. O gün büyük bir kalabalık vardı yarışın yapılacağı yerde. Bu yarış 1579 yılında yapılmıştır. O zamanlarda kürek yarışı spor şenliği haline gelerek günümüze kadar gelmiştir. İlk spor şenliğini Galatasaray Lisesi Kağıthane de uygulamıştır.

Daha sonralarında futbolun tarihi ilk olarak İngiltere’de meydana gelse de Türkiye’de Bornova’da oynanmıştır. Pamuk ticareti yapılan İzmirin Bornova semtinde İngiliz aileler ve Türk aileler arasında bir futbol maçı fikri akıllarına gelmiş ve ilk defa 1896 yılında oynanmıştır. 1905 yılında kurulan Galatasaray ilk futbol takımı ünvanını almıştır. O zamanlarda İngilizleri yenmek için bir takım kurulması gerekiyordu. Bu durumda kurulmuş ve takım olarak birçok maça imza atmıştır.

1901 yılında ilk Türk futbol takımı kuruldu. Takımın ismi Black Stocking yani Siyah Çoraplılar idi. İlk Türk futbolcusu da Bahriyeli Fuat Hüsnü Kayacan futbol sahalarına çıkan ilk Türk’tür. Bobby takma adıyla İngiliz takımlarında oynayan Fuat Hüsnü daha sonra Galatasaray’da top koşturmuştur.1902 yılında Fransa’daki Montpeillier Üniversitesi’nde tıp öğrenimini yapmakta olan 25 yaşındaki Türk genci Alp Dağları’nın ünlü Mont Blanc doruğuna ulaşarak oraya Türk bayrağı dikmiş ve orada bulunan dağ defterini imzaladı. Bu Türk dağcılık sporunun başlangıcıdır.