Stehan Hawking’in ilham verici sözleri


1
1 puan

Genç yaşlarda yakalandığı ALS hastalığı sonrası sadece bir kaç sene yaşayabileceği konuşulan dahi fizikçi Stephen Hawking tam 75 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dahi fikirlerini teknolojik cihazlar sayesinde kendisini ifade ederek, gelecek nesillere büyük miras bıraktı. Dünyanın nasıl oluştuğu konusu üzerine bir çok tezi olan Bilim Dünyasının en önemli isimlerinden biri olan   Stephen Hawking’in  14 Mart 2018 yılında aramızdan ayrıldı.

Stephen Hawking’in ilham verici sözlerini sizin için bir araya getirmiş bulunuyoruz.

Bilimsel bir buluş anında hissiyatı konusunda söyledikleri çok enteresandı :  O andaki mutluluğu şu sözlerle betimliyor ” Seksle kıyaslayamam ama sanırım bunun orgazmı daha uzun sürüyor.”  Arizona Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmadan, Nisan 2011.

Eski zamanlardan en çok hangi ana dönmek isterdiniz ? sorusu sorulduğunda ilk çocuğunun doğduğu yıla dönmek olduğunu söylüyor.

Bilim üzerine söylediği sözler ise şöyle gördüğünüz şeylerin mantığını kavramaya çalışın ve araştırın. Bu evrenin neden var olduğunu düşünün.

Bilgi üzerine : Bilginin en büyük düşmanı bilgisizlik değildir. Bir konu üzerine bildiğini sanmaktır.

Kader ile ilgili en önemli sözü : Dikkat ettim de kaderi hiç bir şekilde değiştiremeyeceğimizi söyleyen kişilerin bile karşıdan karşıya geçerken ilk önce sağa ve sola baktığını gördüm.

Kişilikle ilgili : Sessiz insanlar en gürültülü beyine sahiptirler.

Umut : İnsanın gayret etmesi için bir sınır olmamalıdır. Hayat ne kadar kötü görünse de nefes aldığımız sürece umut vardır.

Ünlü bir kişi olmak nasıl bir his diye sorulduğunda ; Ünlü olmamın kötü yanı, tanınmadan dünyada herhangi bir yere gidemiyor olmam. Siyah güneş gözlüğü ve peruk takmam yeterli değil. Tekerlekli sandalye beni ele veriyor demiştir.

Engelli olarak yaşamakla ilgili belirttiği şeyler ise : Eğer siz engelli bir bireyseniz bu sizin elinizde olan bir şey bir suç değildir. Sizin bu konuda elinizden geleni yapmanız ve bunu psikoljik bir engele çevirmemenizdir. Çevrenize baktığınızda size yardım eli uzatan beyninizi onların yardımı ile birleştirdiğinizde yapacağınız bir çok fırsatın çıktığını göreceksiniz. Elinizden gelenin bu yüzden en iyisini yapın . Demiştir.

Benzer içerik:  Gemiler neden batmaz,geminin denize indirilme anı
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.