Stres Nedir,Stresle Başa Çıkmanın Yolları


0

Stres,günlük yaşamımızda birçok farklı olaylarla karşılaşır ve çeşitli ruhsal durumlar yaşadığımızda gerilim hissetiğimiz duruma denir. Bu durumlar bazen mutluluk,bazen üzüntü bazende gerilim duyarken ruhsal bunalıma ya da depresyona girme durumu yaşamamıza sebep olur.Bununla başa çıkmak için çeşitli yöntemler uygulamalı bazen kendi doktorumuz olmalı daha ileri durumlarda kendi kendimize yardımcı olamıyorsak bir hekime başvurmalıyız. Stresle başa çıkmanın yolları neler ? Stresle başa çıkarken ne yapmalıyız ?  sizin için biraz araştırdık ve bilgileri bir araya getirdik.

Stresi Etkileyen Faktörler

-sosyal yaşam tarzı

-Çalışılan iş seçimi

-Astım hastalığı

-Bel ağrıları

-Uykusuzluk

-Kalabalık

-Gürültülü ortamlar

-Egzama

-Migren

-Kalp rahatsızlıkları

-Kanser

-Kısırlık

-Kilo alıp vermek (bilinçsiz )

Stresle Başa Çıkmanın Yolları 

-Spirütel kaynaklara başvurma: Spirütel kaynaklar stresle başa çıkarken beyninizi en iyi şekilde yönlendiren uygulamalardan biridir.Oldukça geniş bir içeriği olan bu başlık yoga, meditasyon, dinsel öğretiler ve yeni-çağ öğretileri gibi pek çok şeyi kapsamaktadır. Tüm bunların stresle başa çıkmak bakımından faydası, huzur, sukunet, barış ve sakinlik gibi hisleri yaratabilmelerinden ve bir dayanak sistemi sunabilmelerinden kaynaklanmaktadır.

-Olayları zorluk derecesine göre kabullenmek:Olayların ve bazı durumların stresli olacağını kabullenerek bununla başa çıkabilmek en önemli unsurlardan ikincisidir.Her ne olursa olsun bununla baş edebileceğinizi kendinize söyleyerek iyi telkinler verebilirsiniz. Böylelikle pozitif bakış açınızla stresinizi kontrol altına alabilirsiniz.

-Uyku, beslenme ve yaşam tarzı: Stresin uyku ve beslenme üzerinde olumsuz etki yaratabildiğini biliyoruz. Ancak araştırmalar aynı zamanda gösteriyor ki, sağlıklı bir uyku ve beslenme düzeni stres üzerinde olumlu etkiler yaratmakta. Yani, denklemi tersten kurmaya çalışmak işe yarayabilir. Uyku ihtiyacı karşılandığında, düzenli ve dengeli bir beslenme rutini oluşturulduğunda, stres seviyesi düşmekte ve stresle baş edebilme kapasitesi artmakta. Gündelik rutininizde, davranış kalıplarınızda ve alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler deneyebilirsiniz.

-Mizah:Mizahın strese etkisi önemli unsurlardan biridir. Mizah içerikli şeyler okumak kişiyi daha pozitif hissettirebilir.Kahkaha atmak kişinin özellikle kan ve kalp sağlığına iyi geldiği söylenmektedir.

-Kendini Motive et !

-Özgüvenli olmak !

-Sosyalleşmek:Araştırmalar stresle baş etmede, algılanan sosyal desteğin olumlu etkisini göstermektedir. Bu sizi destekleyen, seven, değer veren veya yanınızda olduğunu hissettiğiniz birilerinin varlığına inanmanız anlamına gelmektedir.Sevdiğiniz ve sizi olumsuz etkilemeyen kişilerle sık sık bir araya gelip sevdiğiniz işleri yapmanız sizin stresinizi azaltır ve sevilmek özgüveninizi arttırır. Böyle bir destek ağı, ne tür bir stresle baş etmeye çalışırsak çalışalım, işimizi kolaylaştırmaktadır. Bazen, sıkıntılarınızı, dertlerinizi anlatabileceğiniz ve sizi dinleyip anlayan biri olması, yalnızlık ve çaresizlik duygularını hafifletir. Çeşitli yollarla sevildiğinizi ya da değer verildiğinizi hissetmek, kendinize güveninizi yerine getirir ve sizi zorluklar karşısında destekler.

-Okuyun:Kendi dertlerinizi sürekli düşünüp canınızı sıkmaktansa sık sık yeni şeyler okuyup kendinizle baş başa kalıp diğer tüm olayları unutmak sizi rahatlatacak ve sakinleştirecektir. Bu vesilede yeni bir dünya bakış açısı keşfedebilirsiniz.

-Yeni planlar yapın:Monoton bir hayat sürmeyin . Sık sık yeni planlar yapın ! Yeni planlar yapmak demek gezmek para harcamak anlamına gelmez. Bunun için en basitinden bir piknik,bir elma ve bir bardak termos ile hayatınızı,bakış açınızı değiştirip denizi izleyebilir ruhunuzu stresten uzak tutabilirsiniz.

-Bol bol hayal kurun: Hayal kurmak unutmayın ki bedavadır.Hayal kurmak yeni umutlar yeni yollar ve yeni bir gelecektir. Hayal dünyanızda musmutlu yaşayın!

-Şükür edin:sabah kalkarken,gece yatarken minnet duymanız ve şükür etmeniz siz ve maneviyatınız için çok önemlidir. Maneviyatınız ve vicdanınız rahatladıkça hayatınız mutlu gider.Diğer insanlar içinde dua etmeniz sizin için çok yararlı olacaktır.Hayatınızda olumlu olan herşey için şükür etmenizi öneririz.

-Sık sık spor yapın: Spor yapmanız beyninize ve damarlarınıza oksijen gitmesi demektir. Bunu tabiki de bilinçli yapmak önerilir. Spor yaptığınızda beyninizdeki dalgalar harekete geçer ve daha hızlı çalışır bunun yanında özellikle spor yaparken ya da bir iş yaparken sakız çiğnemek hem zihninizi çalıştırır,hem stresinizi azaltır hemde daha çok kalori yakmanıza faydalı olacaktır. Bu kanıtlanmış bir durumdur.

Stres’in Kronikleştiğini Gösteren Belirtiler 

-Duygusal tepkiler: Öfke, huzursuzluk, olaylar karşısında sık sık kaygılanma hissi,panikatak durumu vs.
-Kaslarla ilgili tepkiler: Baş ağrısı, sırt ya da bel ağrısı, diş sıkma, çenede ağrı, vb.
-Mide ve bağırsak tepkileri: Karın ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, kabızlık ya da ishal, vb.
-Uyarılmışlık tepkileri: Yüksek tansiyon, çarpıntı, terleme, baş dönmesi, nefes darlığı, vb.
-Bu tepkileri sıklıkla ya da sizi rahatsız edecek düzeyde hissediyorsanız, stresle baş etmek için çeşitli yollar aramanızda fayda olabilir.