Sudan bulaşan hastalıklar


0

Günümüzde oluşan su kirlilikleri gelecekteki yıllarda içme suyuna ulaşmamızın ne kadar zorlu bir süreç olacağını göstermekle beraber hastalıkları da yanında getiriyor. Bu hastalıklara yol açan çeşitli mikroorganizmalar, biyotoksinler ve toksik kirleticiler ve iklim şartlarının değişiminden kaynaklanır. Suda bulaşan hastalıkların ortaya çıkması, şiddetli bir yağış olayından (yağmur,dolu ve kar yağışı) sonra sıklıkla görülür. İklim değişikliği bazı büyük yağış olaylarının ciddiyetini ve sıklığını artırdığı için, topluluklar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sudan bulaşan hastalıklardan kaynaklanan hastalık yükü artmaktadır. Buna ek olarak, ölümcül hastalıklara da sebep olmaktadır. VibrioKolera ve diğer bağırsak hastalıkları gibi bakteriler, yükselen deniz sıcaklıklarının bakterilerin büyümesi ve yayılması üzerindeki etkisi nedeniyle daha büyük bir tehdit oluşturabilir.

Sudan bulaşan hastalıklar

Özellikle ılıman ve sıcak iklimlerde insan ve hayvan dışkısı ile kirlenen sularda bol miktarda mikroorganizma bulunur. Aynı şebekeden su temin eden insanların enfekte olmaları nedeniyle salgınlar çıkar. Tifo, Kolera, Viral Hepatit bu gruba giren enfeksiyon hastalıklarıdır.Sudan bulaşan hastalıkları sıralamamız gerekirse;

-İshal
-Kolera
-Hepatit
-Tifo ve Paratifolar
-Sıtma
-Trahom
-Anemi
-Schistosomiasis
-Onchocerciasis
-Dracunculiasis (Guinea kurdu hastalığı)
-Dengue humması ve Dengue hemorajik ateşi
-Gıda zehirlenmeleri
-Mantar hastalıkları
-Paraziter enfeksiyonlar
-Scabies
-Leptospira enfeksiyon

Kolera:Kolera,Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır. Kolera, kalabalık ortamlarda yaşayan savaş, yoksulluk ve doğal afetlerden etkilenen topluluklarda kolayca yayılıp ölümlere yol açabilmektedir.Koleranın su ve kişisel hijyenin yetersiz olduğu yerde görülme olasılığı daha fazladır. Başta su hijyeninin yetersiz olduğu toplumlar olmak üzere, göçmenler ve yerleşik düzeni olmayan nüfus gruplarında kamp hayatının olduğu bölgelerde, ayrıca kanalizasyon sisteminin içme ve kullanma sularına karıştığı aşırı yağmur, sel, deprem gibi doğal afetlerden sonra görülme riski yüksektir. Risk altındaki toplumun yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve halkın eğitimi, hastalığın önlenmesinde esastır.

İshal:İshal birçok nedeni vardır. C vitamini veya magnezyumun fazla miktarda alınmasından da kaynaklanabilir. İshal, kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesi nedeniyle meydana gelir. Yemekler kalın bağırsağa varmadan önce sindirilmiş olarak sıvı durumdadır. Kalın bağırsak suyu emerek kalan malzemeyi yarı katı bir hale getirir. Amebiayı önlemek için ellerinizi sabunla düzgün bir şekilde yıkayın, temiz tuvalet kullanın ve kişisel eşyaları paylaşmayın.

Hepatit:Hepatit B; hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. Hepatit B akut veya kronik olabilir. Kişi HBV ile enfekte olduktan sonra akut HBV enfeksiyonu meydana gelir.Tüm dünyada yaklaşık 400 milyon Hepatit B, 170 milyon da Hepatit C virüsü taşıyan hasta bulunurken, milyonlarca kişi de kronik hepatiti olduğunun farkında bile olmadan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.

Tifo:Tifo hastalığı yüksek ateş, ishal ve kusmaya yol açan ve ölümcül olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Etken mikroorganizma genellikle Salmonella typhi isimli bakteridir. Enfeksiyon sıklıkla kontamine yiyeceklerden ve içme suyundan bulaşır ve el yıkamanın daha az olduğu yerlerde daha yaygındır. Belirtileri yüksek ateş ve sindirim sistemi problemlerini içerir. Bazı insanlar herhangi bir belirti olmadan sadece bakteriyi taşır ve başkalarına bulaştırabilir. Erken dönemde tanı alan olgular antibiyotiklerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Tifo:Dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin, insanları ısırmasıyla meydana gelen, nöbetler halinde ateş ve titremeye neden olan, yaygın bir hastalıktır. Sıtmanın bir diğer adı malaryadır. Teşhis ve tedavisi mümkündür ve kolaylıkla yapılır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açar ve hatta ölümcül olabilir.Çok uzun zamandan beri bilinen bir hastalıktır. Dünyada 200 milyondan fazla kişinin bu hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir. Çoğunlukla Asya ve Afrika’da görülen bu hastalık, artık havayolu ulaşımı ile bütün dünyaya yayılmaktadır. İnsanoğlunun karşılaştığı en yaygın hastalıklardan biridir.

Trahom:Trahom, gözün ön bölümlerinde bulunan konjonktiva ve kornea bölümlerini etkileyen bir enfeksiyona verilen isimdir. Chlamydia trachomatis adı verilen Türkçe’de Klamidya denilen virüs yüzünden olduğu tahmin edilmektedir. Bunlar ısıya ve antiseptiklere dayanıksızdırlar ama kuruluğa uzun süre dayanırlar. İnsanlarda en sık görülen göz enfeksiyonu olan trahomun yaklaşık olarak 500 milyon kişiyi etkilediği hesaplanmıştır. Tekrarlayan enfeksiyonlar ve bunların komplikasyonlarına bağlı kör olan insan sayısının 10 milyon civarında olduğu bildirilmektedir.

Anemi:Anemi hastalığı kanda normal oranda olması gereken kırmızı kan hücrelerinin normalin daha altında olması ile gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Kısa veya uzun vadede kendini gösterebilen bu rahatsızlık için teşhis koymak çokta zor değildir. Doktorun kandaki hücreleri sayması ile doğrudan teşhis konulabilir.Anemi belirtileri, aneminin türüne göre değişiklik göstermektedir. Eğer ki anemi rahatsızlığından şüpheleniyorsanız. Öncelikle belirtileri okuyup bu belirtilerin siz de olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Daha sonra ise, belirtiler doğrultusunda hemen doktorunuza gidip kontrol olmanız gerekir.

Schistosomiasis:Genellikle kirli sulardan deriye giren schistosoma larvası diyebileceğimiz serkaryaların oluşturduğu enfeksiyon türü olarak bilinmektedir. Evrim sürecinde akciğere göç ettiği için larva migrans etkenidir.Asya ve Afrika’da görülebilir. baraj yapımı sırasında işçileri deri yolu ile enfekte ettiği kaydedilmiştir.

Onchocerciasis:Onchocerca volvulus‘un sebep olduğu, -larvaların girişinden 6-12 ay sonra- deri altında erişkin filaryaları içeren fibröz yumrular oluşmasıyla belirgin enfeksiyon; onkoserkiyaz (Onchocerca volvulus larvaları, nehirlerdeki enfekte sineklerin ısırışı ile insana geçer. Hastalık Meksika başta olmak üzere Orta Amerika ülkeleri, Tropikal Afrika ve Güney Arabistan’da görülür. Parazitin gözde yerleşmesi, iltihaba ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe uzanır.)

Dracunculiasis (Guinea kurdu hastalığı):Gine kurdu hastalığı; büyük bir parazit olan Dracunculus medinensis’in yol açtığı, ağrılı ve düşkünlüğe yol açan bir enfeksiyondur.İnsanlar, Gine kurdu hastalığı için bilinen tek rezervuardır. Hastalık genellikle bacakta bir bül ile başlar. Erupsiyon geliştiğinde; kaşınma, ağrı, ateş, şişlik ve yanma hissi olabilir. Enfekte kişiler ağrıyı dindirmek için genellikle ayaklarını suya sokarlar.Ayakların su içinde olması, Gine kurdunun binlerce larvasını suya bırakmasına imkan sağlar. Su biti (cyclops) tarafından alınan larvalar, iki hafta içinde gelişerek infektif hale gelirler. İnsanlar bu suyu içtiklerinde cyclops mide asidinin etkisi ile açılır, içindeki larvalar cilt altı dokusuna göç ederler. Bir yıl kadar sonra ciltte bül oluşur, bu süre zarfında 1 m uzunluğa kadar erişen olgun parazit buradan dışarı çıkarak hayat döngüsüne devam eder.

Dengue humması ve Dengue hemorajik ateşi: Aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaştırılır. Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları gibi yerler bu türün yerleşimi için ideal olabilmekte, bu nedenle salgınlarda kentsel yayılım da gözlenebilmektedir.

Gıda zehirlenmesi:En yaygın olarak bakteriyel gıda zehirlenmesine yol açan mikroorganizmalar arasında Salmonella, Campylobacter, Escherichia coli ve Listeria bulunur. Bu bakteriler esas olarak hayvansal gıdalardan bulaşmaktadır.Gıda zehirlenmesi durumunda, genellikle 1 ila 3 günlük bir süre geçtikten sonra belirtiler kendi kendine ortadan kalkar. Vücut, bu süre zarfında ishal ve kusma yoluyla tepki vererek toksinlerin atılımını sağlar. İshal ve kusma elektrolit ve sıvı kaybı ile ilişkili olduğundan, gıda zehirlenmesi tedavisinde esas olarak bu kaybın dengelenmesine odaklanılır.

Mantar hastalıkları:Mantar hastalıklarının en belirgin özelliğini kolay bulaşabilir olmaları oluşturuyor. Bu da korunmak için dikkatli davranmanın önemini artırıyor. Mantarların cinslerine göre hayvanlardan, topraktan ve doğrudan doğruya hasta insandan alınabildiği belirtiliyor. Mantar insandan insana kolayca geçer. Hayvanlarda da mantarlar insanlarda bulunan mantarlara benzer hastalıklar yaparlar. Örneğin hayvanın tüylerinde belli bir alanda dökülme olur. Bu hayvanla temas eden kişiye hastalık bulaşabilir. Kişiden kişiye bulaşma ya doğrudan doğruya cilt teması veya aynı eşyanın kullanılmasıyla olur. Özellikle terlik, ayakkabı ve çorap gibi eşya mantar bulaştırma bakımından çok elverişlidir. Hamamlarda, banyolarda, plajlarda, saunalarda bu yolla hastalık kapılabilir.

Paraziter enfeksiyonlar:Ortak kullanım alanlarında tuvaletler, okullar ve toplu taşıma araçlarından bile barsak paraziti bakterisine maruz kalabilirsiniz. Parazitler kirli sulardan, iyi yıkanmamış sebzelerden, pişmemiş etten, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, topraktan, hayvanlardan hatta havadan bile geçebilir.

Scabies: Genel olarak el ve göbek çevresi, el bileği iç yüzü, parmak araları , kalçalar, kadınlarda meme bölgesi, erkeklerde genital bölge daha sıklıkla tutulur.Bu alanlarda kaşıntılı küçük su dolu kabarcıklar, bazen kirli görünümde çizgi şeklinde yapılar, küçük kabuklanmalar yapabilir. Bebeklerde farklı olarak; avuç içi ve ayak tabanlarında sulu kabarcıklar oluşturabilir.

Leptospira enfeksiyon:Bu hastalık enfekte olmuş hayvanın idrarıyla kirlenmiş su veya toprağa temas edilmesiyle bulaşabilmektedir. Hasta hayvanın idrarının bulaştığı yerde bakteri haftalarca hatta aylarca canlı kalabilir. Yabani ve evcil hayvanlar bu bakteriyi taşıyabilmektedir. Bu hayvanlar arasında sığırlar, domuzlar, atlar, köpekler, kemirgenler ve yabani hayvanlar yer almaktadır. Enfekte olmuş hayvanlar da hiçbir bulgu vermeyebilir. Bakteri vücuda cilt yoluyla özellikle cilt bütünlüğünün bozulduğu kesiklerden ya da mukozalardan (göz, burun, veya ağız) girebilmektedir. Leptospiroz salgınları genellikle sel suları gibi kirlenmiş suya maruz kalınmasından kaynaklanır. İnsandan insana bulaşması nadirdir.

Su yokluğundan meydana gelen hastalıklar ise ; Suyu çok kıt olan yörelerde kişisel hijyenin sürdürülmesi güçleşir. Vücudun, yiyecek maddelerinin ve giysilerin yıkanmayışı nedeniyle hastalık yayılma olasılığı artar.Trahom ve bazı barsak hastalıkları (Basilli Dizanteri) bu gruba girer. Bu hastalıkların önlenebilirliği, kullanılan su miktarının arttırılması ile ilişkilidir.