Sülük tedavisi nedir?


0
1 paylaşım

Sülük görüntü olarak toplum tarafından pek hoş karşılanmayıp korkulsa da bir çok tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Sülükler ya da, halkalı solucanlar şubesine ait bir sınıf olarak terimlenen Sülükler tatlı su, kara ve deniz formları vardır. Oligochaeta, şubesiyle yakın akrabalardır ve klitellum yapısını bulunudururlar. Toprak solucanları gibi hermafroditlerdir. Bütün sülükler etçildir. Bakalım sülük tedavisi nerelerde ve nasıl uygulanıyor?

Sülük tedavisi nedir?

Sülükle uygulanan tedavi yöntemi epey eskiye dayandığı söylenilmekte hatta ve hatta antik Mısır döneminden beri yapılan bir tedavi şekli olduğunu belirtilmektedir. 1800’lü yıllarda Osmanlı’da uygulanan bu tedavi yönteminin 2000’li yılların başından itibaren ABD’deki hastane ve kliniklerde ve Avrupa’daki birçok ülkede uygulanılmaktadır.Sülük tedavisi bazı havuzlarda uygulanmaktadır. Havuzun içerisine koyulan binlerce sülük insanların vücuduna yapışarak belirli yerlerinden kirli kanı emmektedir.

Sülük tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Sülüğün bilindiğinin aksine hastayı sadece kanını emerek tedavi etmediğini anlatan Duran, “Kendinde olan 100-105 enzimi kana aktararak, tedaviyi gerçekleştirir. Sülük başta varis, ağrılı romatizma, kireçlenme, bel ve boyun fıtığı ve bütün baş ağrılarında olmak üzere iktidarsızlık ve kısırlık tedavilerinde de kullanılır.

Sülük tedavisinin faydaları neler?

  • Cinsel gücü arttır.
  • Beyin fonksiyonlarını düzenler.
  • Ciltteki kırmızılıkları giderir.
  • Göz hastalıklarına iyi gelir.
  • Diş eti kanamalarına iyi gelir.
  • Ağrılı bölgedeki ağrıların azalmasına yararı var.
  • Beyin hücrelerini canlandırır.
  • Varise iyi gelir.

Sülük tedavisinden önce nelere dikkat edilmeli?

Sülük tedavisi bizce herkesin kişilere uygulamaması gerekmektedir. Bu işi bilen kişiler sülükleri düzenli olarak besler ve sülüklerin kişide bulunan ağrılı bölgelerin hangi kısmını emeceğini bilir. Bu yüzden bir bilene danışmakta her zaman fayda vardır. Sülükler bıraktırıldıktan sonraki 24 saat kanama devam edebileceğinden buralara steril bezler koyularak bandaj yapılmalıdır. Bunlara dikkat ederek yapılmasını tavsiye ederiz.

Sülük tedavisi uygulamadan 1-2 saat önce yeme içme kesilmelidir.
Tedaviden 2 gün önce protein içeren yiyecekler, et, süt, yumurta gibi besinler yemeyi bırakılmalıdır