Sürekli üşümenin nedenleri nedir?


0

Üşümek,kişiden kişiye zaman zaman değişiklik gösteren konudan biridir. Ama özellikle kış aylarında insan vücudunda hissedilen üşüme hissi şiddetini artırmaktadır. Bazen sıcak havalarda dahi üşüdüğümüzü hissedebiliyoruz. Üşümek kişiyi ve sosyal hayatını olumsuz etkiler çünkü insan üşürken kaslarının kasılması sonucu meydana gelen bir hareketsizlik ve halsizlik oluşur. Üşüme hissi genellikle el,ayak ve sırt bölgelerinde ağırlık göstermektedir. Peki, vücudumuzun ısı üretiminin beynimize bağlı komutlara olduğunu biliyor muydunuz? Bakalım sürekli üşümenin nedenleri neler?

Üşümenin nedenleri?

Sürekli üşümenin nedenleri?

Üşümek aslında kişinin beynine verdiği fonksiyon ve elektrikle alakalıdır. Hipotalamus hipofiz bezini uyararak deriye yakın yüzeydeki kan damarlarını harekete geçirir. Eğer vücut sıcaklığı artmışsa bu damarlar açılır ve fazla ısı dışarıya aktarılır ve vücut iç ısısı dengelenir.Bu durum daha çok spor yaparken görülebilir. Vücut ısısı herhangi bir nedenle düşmeye başlamışsa hipofiz bezi ona göre beyine uyarı gönderir, derinin hemen altındaki kılcal damarları büzerek vücudun titreme mekanizmasını devreye sokar. Titreme ile vücudun kas dokusu uyarılır ve bu şekilde ısı açığa çıkar.

-Sürekli üşümenin nedeni kansızlık en çok bilinen rahatsızlıklardan biridir. Aşırı kan kaybetme,beslenme düzenini bozma,aşırı ağır diyetler kişilerde tedavi olunmadığı sürece birikir ve kan seviyesi sürekli gerileyerek sizi kansızlık hastalığına sürükler. Sonucunda üşüme,titreme,saç dökülmesi ve uyuklama gibi durumlar yaşatabilir.

-Troidin az çalışması :Tiroid bezi metabolizmayı kontrol eder. Eğer yavaş çalışıyorsa bu durum üşümenize neden olabilir. Standart kan testleri bir çok insanda troid ile ilgili problem olup olmadığını göstermeyebilir.Uzman bir doktora başvurarak kapsamlı kan testi ile, sorununuzun troidden kaynaklı olup olmadığını öğrenmelisiniz.

-Demir Eksikliği : Kansızlık ve üşüme sonucu ek olarak demir eksikliği üşümenin en büyük sebebinden biridir. Hatta kansızlığın ana arkadaşı olarak bilinir. Demirin vücuttaki görevi oksijeni hücrelere taşımaktır. Demir eksik olursa enerjiniz düşer ve sürekli üşürsünüz. Kan testi ile demirinizin seviyesini kolaylıkla öğrenebilir, eğer eksikse doktor tavsiyesine göre ilaç kullanabilirsiniz.

Benzer içerik:  Yeni moda karanlıkta parlayan fosforlu makyaj

-Hipoglisemi:Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesi ‘hipoglisemi’ olarak adlandırılıyor. Ülkemizde 20 yaş üzerindeki her 10 kişiden birinde görülen hipogliseminin hızla tedavi edilmesi gereken bir sorun.Aksi halde bayılma, kalıcı veya geçici beyin fonksiyon değişiklikleri gibi hasarlar bırakabiliyor. Ayrıca sık tekrarlayan hipoglisemi atakları, hatalı beslenme ve kilo alımı diyabetin oluşma riskini yükseltiyor. Önlem alınmazsa hastaların üçte birinde 10-15 yıl sonra diyabet gelişebiliyor.

-Sinir sistemi hastalıkları : Sinir-ileti sistemi hastalıklarında üşüme, hissizlik, hareket bozukluğu gibi belirtilerin altında nöropatiler, kas hastalıkları veya multiple skleroz gibi sistemik, ilerleyici hastalıklar yatabiliyor. Özellikle de ailede benzer hastalık öyküsü varsa zaman kaybetmeden ilgili hekime görünmek gerekiyor.Özel hayatınızda yaşadığınız olumsuz olaylar ve buna bağlı uyumama durumlarında kişide titreme,üşüme, kas sisteminde kasılma,bulantılar ve karıncalanmalar görülebilmektedir.

-Kullanılan ilaçlar : Bazı ilaçlar yan etki olarak üşüme ve titreme gibi problemlere neden olabilirler özellikle de bu ilaç hasta kişi ile iyi uyum sağlamıyorsa böyle bir durumda ilaçlarınızın yan etkilerini kontrol edin ve doktorunuza danışın.