Sürücüsüz TIR ilk teslimatını gerçekleştirdi


0

ABD’de iki büyük şirketin ortaklığı ile geliştirilen sürücü gerektirmeyen TIR, 193 km’lik yol kat edildi ve 50.000 kutu biranın teslimatı gerçekleştirdi. Bu teslimat, ‘kendi kendini sürebilen kamyon’ ile yapılmış ilk resmi iş olarak tarihe geçti.

SÜRÜCÜ KABİNDE DİNLENDİ, ARAÇ İLERLEDİ

Otto motor şirketi ve Budweiser ortaklığında gerçekleşen deneme sürüşü başarıyla tamamlandı. Araç, I-25 adı verilen otoyolda, Denver şehrinden Colarado‘ya kadar sürücüsüz ilerledi. Aracın sürücüsü belli bir mesafeden sonra kabinine geçerek dinlendi, hatta kitap okudu. Yaklaşık 193 km yol otomatik pilot ile katedildi.

surucusuz-kamyon-193-km-yol-giderek-teslimat-yapti-8911310_1061_o

TAŞIMACILIK İÇİN DEVRİM NİTELİĞİNDE

Eyalet yetkilileri, kimsenin bu yolculuğu bölmemesi için gerekli olan bütün şartları sağladı. Taşıma şirketinin Colarado Eyalet Müdürü Shailen Bhatt, “Bu, taşımacılık için çok büyük bir olay ve yüklerin taşınmasında büyük kolaylık sağlıcak” dedi.

ŞİRKETLER 4 GÖZLE BEKLİYOR

Budweiser biralarını üreten Anheuser-Busch (AHBIF) şirketi, bu deneyde rol aldıkları için onur duyduklarını belirtirken, deneme sürüşü hazırlıklarının 1 ayda tamamlandığını anlattı. Her sene, Budweiser biralarının ABD yollarında 724 milyon km yol katettiğini ifade eden şirket, teknolojinin en çok onları etkileyeceğini vurguladı.

surucusuz-kamyon-193-km-yol-giderek-teslimat-yapti-8911310_6200_o