Süs balıklarının bakımı nasıl olur


0

Bir çoğumuzun hayatı boyunca bir defalığına da olsa süs balığı olmuştur. Peki süs balıklarının gerçekten tam olarak bakılması gerektiğini biliyor musunuz. Süs balıklarını  beslerken yemleri konusunda  çok dikkatli olmalıyız . Süs balıkları için sadece bir tane yem kullanmanız yeterli olacaktır. Özellikle süs balıkları fazla yem verildiğinde maalesef ölmektedirler.

Süs balıkları aldığımızda  onlarla ilgilenmek yani onlara tatlı söz söylemek onların gelişimine katkıda bulunur.Süs balıkların sizden ilgi beklemesi sizi biraz şaşırtabilir fakat onlarda bir canlı olduğu için diğer canlılar gibi ilgi beklerler.

1.Su değişimleri akvaryumunuzdan kirletici maddeleri ve biyolojik atıkları temizler, akvaryum suyunuzu tazeler. Bu işlemi hafta bir gün belirleyerek her hafta aynı gün yapabilirsiniz.Ortalama değişim miktarı temizlik amaçlı ise her hafta:½,%20 hastalık hallerine ise:hastalık türü ve durumuna göre %20 ila %60 arası değişim yapabilirsiniz.

2.Süs balıkları  insanlar gibi vücut sıcaklıklarını sabit tutamazlar.Akvaryum sıcaklığınızı sabit tutmaya ve su değişimleri sırasında yeni eklenecek suyun akvaryum suyunuzla aynı sıcaklıkta olmasına dikkat ediniz.

3.Akvaryumunuzda gerekmedikce ilaç yada kimyasal maddeleri kullanmamaya özen gösterin.(Bazı akvaryist arkadaşlar her su değişimde koruma amaçlı ilaçlar kullanırlar)bu olay hiç iyi değildir bakterilere ve hastalıklara karşı direnç kazandırır hastalık esnasında kullandığınız zaman ilaç maalsef işe yaramayacaktır.Ph miktarınızı değiştirmek istediğinizde, ph arttırmak için kayalar, karbonat kısmı soda düşürmek içinse ağaç bitkiler,gaga taşı kullanabilirsiniz. Akvaryumunuzdaki ani pH değişimlerinden kaçınmaya çalışın.