Sütlü Nuriye tatlısının hikayesi


0

Her zaman severek yediğimiz ve hafif olmasından dolayı özellikle tercih ettiğimiz sütlü Nuriye tatlısı aslında bir ihtilal tatlısı olarak bilinmektedir. Sütlü Nuriye tatlısının bu enteresan ve tarih kokan hikayesini sizin için araştırdık..

Sütlü Nuriye tatlısının hikayesi

1980 yılındaki ihtilal ile birlikte alınan bir karar sonrası belediyelerin askeriye tarafından yönetilmeye başladığı zamanlarda “İhtilal süreci” içerisinde bir paşa baklava satın almış ve fiyatını oldukça fazla bulmuş. Daha sonra paşa, o dönem içerisinde İstanbul’da görev yapan İsmail Hakkı Akansel Paşa’ya baklavanın çok yüksek bir fiyata satıldığına dair şikayette bulunmuş. İsmail Hakkı Akansel Paşa da bu şikayetin sonrasında, Ramazan Bayramı’ndan iki gün önce baklavanın satış fiyatının üst sınırıyla ilgili liste yayınlandı. Bu listenin ardından baklava satış fiyatlarındaki en üst sınır 340 bin lira olarak belirlendiği söyleniyordu.

Bu dönem içerisinde en ünlü baklavacılardan Karaköy Güllüoğlu tam 1 yıl 10 gün kepenk kapatır.Bu konu üzerine çalışmalar yapan Güllüoğullarına bu süreçte bir arkadaşı cevizli baklava yaparak maaliyeti düşürmesi gerektiğini söyler fakat baklavanın cevizle yapılma fikri onlara ters düşmektedir. Güllüoğlu’nun kurucusu Hacı Mustafa Güllü, yeni tatlı fikrini beğenmese de ses çıkarmaz.Baklavanın içine fıstık yerine fındık konur. Biraz daha ağırlaşması için de süt eklenir.Sütlü Nuriye tatlısının şekli baklavaya benzer ama adı farklı olduğu için belediye ekipleri denetimlerde bir şey diyemez.Halk bu ucuz ve lezzetli tatlıyı almaya başlar. Günde 70-80 tepsi satılıyordur.