Sütyenin tarihçesi nedir?


0

Kadınların çağdaş topluma geçtikten sonra vücutlarının olmazsa olmazı olan sütyen bildiğiniz kadar eski bir buluş olmamakla beraber medeniyeti de topluma getiren unsurlardan biridir. Sütyenin tarihçesinden bakalım neler olmuş,sütyen nerelerden çağdaş topluma giriş yapmış ?

Sütyenin Tarihçesi

Çağdaş toplum kadınlarının vazgeçilmezi olan sütyen iç giyim ve moda tarihi bibirleriyle hayli ilişkili olmakla birlikte, giyimde moda kavramı batılılara özgü bir sanatı niteler ve geçmişi orta çağlara kadar dayanır.

Türkçe sütyen sözcüğünün kökeni Fransızca soutien-gorge’dur. İngilizcesinin ise ilginç bir etimolojik geçmişi var. İngilizce bra sözcüğü yine Fransızca kökenli brassiere’nin kısaltılmış biçimidir. Ancak Fransızca’da kadın iç giyimini nitelemeyen bu sözcüğün neden İngilizce’de böyle bir kullanım kazandığını doğrusu bilemiyoruz. Fransızca ”brassiere” sözcüğü ‘bebek zıbını” demektir. Anlaşılan Amerikalılar her nedense bu sözcüğü yeğlemişler ve ”bra” biçiminde kısaltmayı her kim akıl etmişse , sözcük 1937’den itibaren Amerikalılarca iyice benimsenmiştir.

Antik Yunan’ın zamanlarında zarif giyinmeyi ve süslenmeyi seven zevk sahibi kadın ve erkekleri drapeli, kat kat, metrelerce kumaşlara sarınıp gezerlerdi. Gerek Antik Yunanlı’ların gerekse Mısırlı’ların iki kat giysi giydiklerini de biliyoruz, ancak bunlardan birinin bugünkü anlayışımızla ”içgiyim” olduğunu söylemek zor. Zamanın heykellerinde bu nitelikte kumaştan oluşan giysilerin altında herhangi bir içgiyim bulunduğuna dair bir belirtiye rastlanmıyorsa da, aynı tarihlerden kalma yazıtlarda bele ya da göğüslere biçim vermek için sarılan keten dolaklardan söz ediliyor. Sütyen tarihini şöyle bir düşünürsek sütyen tasarımına en yakın olanı Yunanlıların buluşu yakınlaşmaktadır. Sonrasında ise İtalya’nın Sicilya eyaletindeki heykellerin üzerinde spor yapan kadınların göğüslerinin sütyen ile kapatılmış şekli benimsenerek kullanılmaya başlanmış olup 4.yy’dan sonra ise popülerlik kazanmıştır.

Günümüzde ise Ünlü Fransız iç giyim tasarımcısı Chantal Thomass 1960’larda feminizmin yükselişiyle birlikte kadınlar sütyensiz dolaşmaya başladığında o da bu akıma kapılmıştır. Fakat 1970’lerde sütyeni defile podyumlarına taşıyarak bir moda unsuru haline getiren de yine o olmuş. Thomass, sütyenin oldukça ayrıntılı bir teknik içeren çok sayıda küçük kumaş parçalarından ve ek malzemelerden oluştuğunu belirtiyor. 1980’lerde esneyebilen sentetik kumaş likranın piyasaya girmesi, sütyen tasarımı açısından büyük olanaklar doğuruyor.
Sütyenin tam olarak ne zaman bulunduğunu kestirmek zor. Antik Yunan uygarlığında sütyen benzeri kumaş parçalarının varlığı biliniyor. Günümüz sütyenleri ise korseye dayandırılıyor.