Tam buğday ekmeğinin faydaları nelerdir


0

Biz insanların  yaşamsal fonksiyonlarını rahat bir şekilde  yerine getirmek adına temel ihtiyacı olan beslenmedir. Dahası varsa da en önemli olan bunun dışarıya atımı ve sindirimi olarak bilinir. Uzmanların daha sağlıklı ve metabolizmaya daha faydalı beslenmek için dikkat edilmesini söylediği konulardan biri ekmek tüketimidir.Uzmanların son zamanlarda önerdiği ekmek türü ise tam buğday ekmeğidir.

Ekmek tüketimi oldukça fazla olan bir ülkede yaşıyoruz. Toplumumuzun yarısı Batı ülkeleri gibi obezite olma yolunda bir çok insanımız bulunuyor.

Tam buğday ekmeğinin içeriğinde yer alan tahıl grubu ; zaten normal şartlarda bireylerin temel besin gruplarından bir tanesi olmaktadır. Tahıllarda bulunan mineraller, vitaminler, lifler, karbonhidratlar gibi besin öğelerinin metabolizma sağlığı için ne kadar önemli olduğunu tahmin etmesi güç olmamaktadır. Bu tahıllarla beslenmenin en kolay yolu da bu tip tahılları içeren ekmeklerden tüketmek şeklindedir.

TAM BUĞDAY EKMEĞİNİN YARARLARI NELERDİR

yüksek tansiyona etkisi : Tam buğday ekmeği tüketen tansiyon hastalarının, kan basıncı değerlerinin kontrolü adına tüketmeleri gereken tüm folat minerali, selenyum minerali, magnezyum minerali, demir minerali ve besin lifleri içeriğini tek seferde bu ekmekten elde edebildikleri görülmektedir.

Bu içerikler hem yüksek tansiyonu düşürebildiğinden hem de kolesterol seviyesini dengeleyebildiğinden tam buğday ekmeğinin kalp sağlığına da oldukça faydalı bir gıda olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Vitamin ve mineral içeriği : Besin değeri bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan tam buğday ekmeği; E vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini, B2 vitamini ve B9 vitamini gibi pek çok faydalı vitaminin yanında potasyum minerali, selenyum minerali, folat minerali ve demir minerali gibi faydalı mineral çeşitlerini de içermektedir.

Sindirim sistemine faydaları : Tam buğday ekmeği, lif açısından oldukça zengindir. Zaten normal şartlarda sağlıklı ve dengeli beslenme açısından beslenme düzenimizden eksik etmememiz gereken lif içerikleri bu ekmekte fazlasıyla bulunmaktadır.

Benzer içerik:  Muzun kabuğu neye iyi gelir,kararmış muz zararlı mıdır

kolesterole etkisi : Kötü kolesterol değerlerinin seviyesini düşürme etkisi olan tam buğday ekmeği, sürekli olarak kolesterol dengelerinde yükselmeler ve alçalmalar meydana gelen bireyler için eşi bulunmaz faydada bir üründür.

Kilo vermeye etkisi : Tam buğday ekmeği tüketildikten sonra bünyede yeterli miktarda ve uzun süreli tokluk etkisini yaratabilme özelliğine sahiptir. Bu kilo verme konusu ve tam buğday ekmeğinin konuya etkisi konusunda kişilerin düştüğü en büyük yanılgı, tam buğdayın daha saf içerikli olmasına güvenerek tüketim oranına dikkat edilmemesidir.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.