Tanzaya’daki Natron gölüne giren hayvanlar donup kalıyor


0

Normal şartlarda kış uykusuna dalan canlılardan kurbağa bir göl içerisinde uykuya daldığında donar ve sonra tekrardan hayata dönebilir. Afrika da bulunan Natron gölü üzerine dikkatleri donan hayvan görüntüleri ve suyun PH seviyesiyle çekiyor. Tanzaya’daki Natron gölünde yaşayan bütün canlıların görüntüsü tamamen donarak mumlayalanmış bir şekilde benlikleri bozulmadan öldüklerini görmek hemen hemen %95 mümkün..

Bu olayın sanki taşlaşmış fikrini akıllara getirmesi bilimsel olarak araştırılsa da sonuca varılmamış fakat tamamen doğal yollardan gerçekleştiği bilinmektedir.  Başka bir gözle baktığımızda gölde ekosistem gayet normal ilerlemektedir. Canlı çeşitliliğinin oldukça fazla olduğu Natron gölünde Flamingoların çiftleşme mekanı olmakla kalmayıp gölün içerisinde bir çok balık çeşidi de yaşamaktadır.  Buradaki canlıların öldükten sonra doğal görünümle  mumya şeklini almasını sağlayan  madde ise bu gölün pH değerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor.

Tanzanya Natron gölündeki  pH yani asit ve baz değeri 10.5 seviyesindedir. Bunun bilimsel sonucu  çok yüksek bazik yani alkalin yaşam alanı demek. Bu değeri bu kadar yüksek tutan gölün çevresine göre biraz alçakta kalması. Dolayısıyla etrafındaki yükseltilerde mevcut olan birçok mineral bu göle doluyor. Özellikle sodyum karbonat oranı bir hayli fazla. Bu da mumyalamada kullanılan maddelerden biri olarak hayvanların görüntüsünü mumyalaştırıyor. Natron gölü’nün yazın sıcaklık derecesi 41 dereceyi buluyor. Fakat çevresinde yerleşim alanı olmadığı için buradaki termal su özelliği ileriye taşınamamış gözüküyor.

Kaynakça:
http://news.discovery.com/earth/photographer-rick-brandt-lake-natron-131003.htm

İşte Tanzanya Natron Gölünden Kareler :