Tarihteki En Büyük Aşklar ve Hikayeleri


0
3 paylaşım

Tarihten günümüze kadar sayısız aşk yaşmıştır. Aşk hikayeleri insanlığa bir çok kez adından bahsettirmiş hatta üzerine filmler bile çekilmiştir. Aşk hikayelerini en büyük yada en küçük diye sınıflandırmak ne kadar doğru bilinmez ama gönlün ferman dinlemediği zamanlardan içinde acısı tatlısı tarih kokan aşk hikayelerini sizin için bir araya getirdik. Bakalım tarihteki en büyük aşklar ve hikayeleri neler ?

Tarihteki En Büyük Aşklar 

Nefertiti ve Amenhotep (M.Ö. 1349- 1336)

Mısır tarihinin en tartışmalı ve en önemli kralı olarak bilinen 4. Amenhotep geleneksel dinden ayrılıp tek tanrılı dine geçmiş ve sadece güneş tanrısı Aton’a inanmayı seçmişti.İsmini Akhenaton (Atonun hizmetkarı) olarak değiştirdikten sonra o ve güzel eşi Nefertiti, Teb şehrini terk etmiş ve bugün Tel el Amarna olarak bilinen el değmemiş topraklara yeni bir başkent kurmuştur.Akhenaton, eski tanrıları yok etmek için tapınaklardan eski tanrıların isimlerini sildirmiştir. Krallığının 18. yılında Akhenaton’un ölümünden sonra eşi Nefertiti’nin öldürüldüğü söylentiler arasındadır.

Franklin D. & Eleanor Roosevelt (1903- 1945)

Eleanor Roosevelt ile Amerikan Başkanı Franklin Roosevelt arasındaki ilişki 1903 yılında başladı. Çift aynı yılın kasım ayında nişanlandı ve 1905 yılında evlendi. Çiftin altı çocuğundan beş tanesi hayatta kalabildi.1921’de Campobello adasında tatil yaparken çocuk felcine yakalanan Franklin Roosevelt, bu hastalık sonucu kalıcı olarak felç oldu. Roosevelt’in sekreteri ile olan evlilik dışı ilişkisinin ortaya çıkması skandal yarattı. Eleanor ile Roosevelt’in evliliği bozulmadı.

Frida Kahlo ve Diego Rivera (1929- 1954)

Ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo ile Diego Rivera, Kahlo’nun hikayesi epey eskiye dayanmakla beraber Kahlo’nun aşka ve insanlığa dair cümleleri ile kendinden söz ettirmiştir. Kahlo öğrenciyken duvar resimleri yapan ünlü ressam Rivera’dan resim üzerine danışmanlık alması ile başladı. Rivera o dönemde evli olmasına rağmen Frida Kahlo ile ilişkileri başladı; 1929 yılında çift evlendi.Evlendiklerinde Rivera 42 Kahlo ise sadece 22 yaşındaydı; Kahlo’nun ailesi çiftin evliliğine karşı çıkarak onları “Fil ve Güvercin” diye nitelendirdi. Rivera’nın sadakatsizliği ve çiftin değişken karakterleri nedeniyle çift, inişli çıkışlı bu evlilikten sonra 1939’da boşandı.Bir yıl sonra yeniden evlenme kararı alan Kahlo ve Rivera’nın ikinci evliliği de en az birinci kadar çalkantılıydı. Özel hayatlarındaki tüm bu inişli çıkışlı seyre rağmen, Kahlo ve Rivera tarihteki en önemli ressamlar arasına girmeyi başardı.

John Lennon ve Yoko Ono (1968- 1980)

Yoko Ono ile John Lennon, 1966’da Ono’nun Londra’daki resim sergisi sırasında tanıştı. Çift, bundan bir sene sonra çıkmaya başladı. Lennon’un eşi Cynthia Lennon’ın boşanma davası açmasından sonra Lennon ve Ono 1969‘da evlendi. Birçok albümde birlikte çalışan çift, aynı zamanda Vietnam Savaşı’nı da birlikte protesto etti. The Beatles grubunun dağılmasından sonra New York’a taşınan çiftin 1975 yılında bir oğlu oldu. 8 Aralık 1980 tarihinde John Lennon, evinin önünde vurularak öldürüldü.Lennon’un anısına eşi Yoko Ono, Central Park’ta Strawberry Fields Anıtını, Japonya’da John Lennon müzesini ve İzlanda’da Imagine Peace Kulesini yaptırdı.

Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman (1520- 1558)

Osmanlı döneminde en çok konuşulan aşk hikayelerinin başında gelen bir efsanedir Hürrem Sultan hikayesi.. Muhteşem Süleyman’ ın Hürrem Sultan’a aşkı sevgili karısının kolları ve gözyaşları arasında ölmesine kadar sürdü ve ondan sonra da devam etti.Aşk mı? Onların aşkı devlet erkinin üstünde bir aşktı.Kanuni, Hürrem’i tanıdığı günden beri cazibesine kapılmış, ona aşık olmuştu.Rus asıllı olan bu cariye Kanuni Sultan Süleyman’ın karısı olarak imparatorluk yönetimini etkilemiş, oğullarının taht mücadelesinde oynadığı rol, daha doğrusu oğlu 2’nci Selim’i tahta geçirme çabası ile Osmanlı döneminin en güçlü kadınlarından biri olmuştur. Kanuni’nin aşırı güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalıştı, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak on altıncı yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkiledi. Kanuni’nin, Gülbahar Hatun’dan olan veliahtı Sultan Mustafa’yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun’u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa’yı boğdurttu.
Devlet yönetimine de hakim olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı.

Efsanevi Aşk Hikayeleri 

Leyla İle Mecnun

Bu hikaye özellikle edebiyat derslerinde en çok işlenilen aşk hikayelerinden biridir.Leyla ve Kays (Mecnun’un asıl adı) ilkokul yıllarında birbirlerine âşık olmuşlardır. Kısa zamanda her yere yayılan bu aşkı duyan annesi Leyla’yı okuldan alır ve Kays’la görüşmesini yasaklar. Ayrılık ıstırabıyla mahvolan Kays halk arasında Mecnun diye anılmaya başlar. Başkasıyla nikahlandırılan Leyla, kocasından kendisini uzak tutmak için bir hikâye uydurur ve bir süre sonra adam ölür. Bu sırada Mecnun çöllere düşmüştür aşktan bitap hale gelmiştir.
Bir gün Leyla çölde onu bulur ama Mecnun onu tanımaz ve “Leyla benim içimdedir, sen kimsin?” der. Leyla, Mecnunun ulaştığı mertebeyi anlar ve evine geri döner ve üzerinden fazla zaman geçmeden Leyla hayata gözlerini yumar. Mecnun, onun mezarına uzanır hıçkıra hıçkıra ağlar. Yaradana feryat figan dualar ederek canını almasını, kendisini Leyla’sına kavuşturmasını ister. Duası kabul olur, göklerin gürlemesiyle birlikte Leyla’sına kavuşur… Artık ruhlar birleşmiş ilahi aşka kavuşmuşlardır. Bu mesnevide Fuzuli, dünyevi aşkı bir basamak olarak kullanıp onun üstünden maddeden ayrılıp tamamen ruha ait olan ilahi aşkı anlatır.

Ferhat ile Şirin

Efsaneye göre Ferhat, Persler döneminde yaşamış ünlü bir nakkaştır. Sultan Mehmene Banu’nun kız kardeşi Şirin için yaptırdığı köşkün süslemelerini yaparken Şirin’i görür ve birbirlerine sevdalanırlar. Ferhat, Sultan’a haber salarak Şirin’i istetir. Sultan, kız kardeşini vermek istemez. Ferhat’ı oyalamak için Elma Dağı’nı delip şehre su getirmesini şart koşar.  sevdanın verdiği aşkla dağları delmeye başlar. Mehmene Banu, dağı delip suyun akacağı kanalı tamamlamak üzere olan Ferhat’ın yanına yaşlı dadısını göndererek, Şirin’in öldüğü haberini ulaştırır. Ferhat, bu acı haber üzerine, elinde tuttuğu külüngü havaya atar, düşen külünk Ferhat’ın başına isabet eder ver Ferhat orada can verir.Ferhat’ın acı haberini alan Şirin korku ve heyecanla olayın geçtiği kayalığa gelir.Ferhat’ın öldüğünü görünce bu acıya dayanamaz ve kayalıklardan aşağı yuvarlanarak Ferhat’ına kavuşur.Derler ki, her bahar iki mezar üzerinde iki gül bitermiş. Tam birbirlerine kavuşmak üzereyken, mezarların ortasında bir kara çalı peyda olur, iki gülün kavuşmalarını engellermiş.

Napolyon ve Josephine /1800’ler

Napolyon güzel Josephine’i görür görmez vurulmuş ancak kendini ifade etmesi seneler sürmüştü. Bir kez bir araya geldikten sonra, ihanet ve dramla dolu gerçekten fırtınalı bir aşk yaşasalar da Josephine bir varis doğuramayınca, Napolyon onu başka bir kadın için terk etti ve Josephine üzüntüsünden öldü. Ama Napolyon Josephine’i asla unutamadı.